‒ W Polsce bardzo dużo się mówi o energetyce, a brakuje podstawowej wiedzy na ten temat. W związku z tym łatwo jest manipulować opinią publiczną – podkreśla dr Dominik Smyrgała, kierownik studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo Energetyczne” na Collegium Civitas. ‒ Nawet wśród tych, którzy się zajmują tą problematyką, są tacy, którzy mają na jej temat bardzo wycinkową wiedzę.
Smyrgała przekonuje, że brak wiedzy o sektorze energetycznym szkodzi Polakom. Nie tylko łatwo przez to manipulować ich opinią, lecz także łatwo ukrywać zagrożenia. Podaje przykład unijnego pakietu klimatyczno - energetycznego, którego według Smyrgały większość Polaków nie zna.
Nawet ci, którzy pracują w energetyce, często nie mają świadomości dotyczącej całości sektora. Smyrgała ocenia, że np. prawnicy koncentrują się na aspektach regulacyjnych, menedżerowie na biznesowych, a jeszcze inaczej na sprawy energetyki patrzą technicy.
‒ Brakuje im oglądu z innej perspektywy – zaznacza Smyrgała w rozmowie z agencją Newseria. ‒ Osoby, które chciałyby pracować w takiej branży, potrzebują szerokiej wiedzy ogólnej, przygotowania całościowego, żeby unikać pułapek zaszufladkowania.
Taki cel przyświeca startującemu 18 października podyplomowemu studium z zakresu bezpieczeństwa energetycznego na Collegium Civitas. Zajęcia potrwają rok i będą rozłożone na 15 weekendowych zjazdów. Smyrgała dodaje, że uczestnicy mogą dołączyć po rozpoczęciu zajęć, bo ostateczne zaliczenie w formie egzaminu ma miejsce dopiero na koniec kursu.
Studium jest adresowane nie tylko do pracowników branży energetycznej, lecz także do dziennikarzy, pracowników publicznych na szczeblu centralnym i samorządowym oraz analityków.