Spotkanie ministrów środowiska Polski i Niemiec
W ramach konsultacji międzyrządowych odbyło się spotkanie bilateralne ministrów środowiska Polski i Niemiec - prof. Jana Szyszko i Barbary Hendricks. Ministrowie rozmawiali m.in. o reformie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS), która ma obowiązywać od 2020 r. Minister Jan Szyszko zaznaczył, że w kontekście zmian dyrektywy EU ETS bardzo istotną rolę powinny odegrać ustalenia Porozumienia Paryskiego.
"Polska popiera - wynikającą z Porozumienia Paryskiego - otwartość w zakresie dobrowolnego wyboru metod realizacji celów tego porozumienia. Takie podejście powinno znaleźć odzwierciedlenie również w europejskiej polityce klimatycznej. Rozumiemy przez to, między innymi, większą elastyczność w doborze narzędzi redukcji emisji przez poszczególne państwa członkowskie" – podkreślił minister Szyszko.
Reforma systemu EU ETS ma na celu przede wszystkim dostosowanie przepisów dyrektywy na okres po 2020 r., czyli do tzw. drugiego pakietu klimatyczno-energetycznego. Zakłada on m.in. ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie o co najmniej 40% do 2030 r. w porównaniu z 1990 r.
Leśne gospodarstwa węglowe
W trakcie spotkania minister Szyszko rozmawiał również o polskim projekcie tzw. leśnych gospodarstw węglowych. Podkreślił, że lasy mogą odgrywać bardzo ważną rolę w obniżaniu i stabilizacji koncentracji CO2 w atmosferze. Z tego względu Ministerstwo Środowiska stara się, aby włączyć prowadzone przez Lasy Państwowe leśne gospodarstwa węglowe w europejski system handlu emisjami EU ETS.
W agendzie rozmów ministrów Polski i Niemiec znalazły się także takie tematy, jak dyrektywa NEC oraz wdrażanie obszarów Natura 2000 na terenach leśnych. W przypadku programu Natura 2000 minister Szyszko podkreślił potrzebę jego przeglądu w celu oceny i usprawnienia.
Tegoroczne, czternaste polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe mają szczególny wymiar w kontekście 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Wpisują się także w cykl wydarzeń jubileuszowych - wizyty prezydentów Andrzeja Dudy i Joachima Gaucka oraz Forum Polsko-Niemieckiego. Udział większości konstytucyjnych ministrów obu rządów świadczy o wadze, jakie oba państwa przywiązują do tej formuły dialogu politycznego.
Zobacz także: PSE: uruchomienie przesuwników fazowych
Zobacz także: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: Blackout możliwy podczas szczytu NATO i ŚDM