Reklama

Ropa

USA rozważają nałożenie sankcji na sektor energetyczny Wenezueli

Fot. Caracas, stolica Wenezueli. Fot. Juan Cristobal Zulueta/Flickr.com
Fot. Caracas, stolica Wenezueli. Fot. Juan Cristobal Zulueta/Flickr.com

Stany Zjednoczone rozważają wprowadzenie zakazu importu ropy naftowej z Wenezueli w ramach sankcji jakie administracja Donalda Trumpa zamierza nałożyć na władze w Caracas. Restrykcje uderzą jednak także w amerykański przemysł paliwowy. 

Sankcje mają być odpowiedzią na działania prezydenta Nicolasa Maduro zmierzającego za pomocą wyborów do Zgromadzenia Konstytucyjnego zaplanowanycho na koniec lipca do zmiany ustroju państwa i nadanie mu władzy dyktatorskiej. Reforma forsowana przez wenezuelskiego przywódcę ma być receptą na pogłębiający się kryzys polityczno-gospodarczy, z którym Wenezuela zmaga się od dłuższego czasu. Przeciwko zmianom protestuje opozycja organizująca antyrządowe demonstracje przeradzające się niekiedy w starcia uczestników z wojskiem i policją. W ich wyniku zginęło już niemal 100 osób.

Sposób rozwiązania problemów Wenezueli przez prezydenta Maduro nie spotkał się z akceptacją Donalda Trumpa. „Stany Zjednoczone nie będą biernie przyglądać się upadkowi Wenezueli” ostrzegł amerykański przywódca w poniedziałek zapowiadając, że „jeśli reżim Maduro przeprowadzi wybory to USA podejmą natychmiastowe i zdecydowane działania gospodarcze”.

W ramach amerykańskich sankcji rozważane są m.in. restrykcje dot. sektora energetycznego. Uderzenie w ten segment wenezuelskiej gospodarki może być najskuteczniejszym sposobem nacisku na zmianę polityki władz w Caracas. Eksport ropy naftowej i produktów paliwowych stanowi 95% całkowitego eksportu Wenezueli.

Zobacz także: Wenezuela: należy zmniejszyć produkcję ropy o 10 %

Nałożenie sankcji odczułaby jednak także gospodarka Stanów Zjednoczonych. W kwietniu br. USA importowała 812 tys baryłek dziennie z Wenezueli, która pozostaje trzecim największym dostawcą ropy dla USA (za Kanadą i Arabią Saudyjską). Według przedstawicieli przemysłu paliwowego zakaz importu ropy z Wenezueli będzie miał znacząco negatywny wpływ na amerykańskie rafinerie i odbiorców produktów paliwowych.

Zobacz także: "Ropa po wiedeńsku" czy "Americano"? Trump sprzeda zapasy by uderzyć w OPEC? [KOMENTARZ]

Komentarze