Atom
USA: krach Westinghouse pogrążył projekty jądrowe. Departament Energii musi dopłacać
Amerykański Departament Energii zadecydował w piątek o udzieleniu gwarancji pożyczkowych na kwotę 3,7 mld dolarów, celem wsparcia budowy dwóch reaktorów jądrowych w Georgii. Podniosło to całkowitą kwotę finansowego zaangażowania rządu federalnego w ten projekt do poziomu 12 mld.
Jak podaje portal platts.com, gwarancje zostaną udzielone trzem z czterech podmiotów zaangażowanych przy rozbudowie istniejącej już elektrowni jądrowej Vogtle w hrabstwie Burke w Georgii. Zabezpieczone nimi środki mają być przeznaczone na pokrycie dodatkowych kosztów, jakie wygenerował projekt.
Wykonawcą nowych jednostek była Westinghouse- firma, która w marcu bieżącego roku zgłosiła się po ochronę upadłościową. To m.in. inwestycja w Vogtle pogrążyła finansowo tę spółkę. Budowane tam dwa reaktory AP1000, przysporzyły wiele problemów technicznych. Po ogłoszeniu przez Westinghouse upadłości, inne podmioty zaangażowane w projekt postanowiły kontynuować jego konstrukcję, pod warunkiem, że znajdą się na to dodatkowe pieniądze.
Pierwotny plan zakładał, że nowe reaktory w Vogtle rozpoczną produkcję energii w 2019 i 2020 roku. Obecnie, data ta została zmieniona na 2021 i 2022 rok. Całość inwestycji kosztować ma nawet 20 miliardów dolarów.
Nie jest to jedyny projekt, który ucierpiał w związku z problemami finansowymi Westinghouse. Podobny los spotkał też inwestycję w dwa reaktory jądrowe w Karolinie Południowej.
Zobacz także: Rosja i Turcja przyspieszą realizację wspólnych projektów energetycznych