Reklama

Atom

USA i Chiny będą wspólnie zwalczać terroryzm nuklearny

  • Prezydent Uzbekistanu- Islom Karimov- fot. ulnoma.wordpress.com

USA i Chiny zapowiedziały w czwartek, że będą współpracować w zwalczaniu terroryzmu nuklearnego i przeciwdziałć zagrożeniu ze strony Korei Płn. Oba mocarstwa mają corocznie konsultować się w sprawach bezpieczeństwa nuklearnego i podpisać Paryskie Porozumienie Klimatyczne. 

Zapowiedzi te znalazły się we wspólnym oświadczeniu po spotkaniu prezydentów USA i Chin Baracka Obamy i Xi Jinpinga na marginesie waszyngtońskiego szczytu poświęconego bezpieczeństwu nuklearnemu.

USA i Chiny zadeklarowały ponadto, że będą współpracować w obliczu zagrożenia bronią nuklearną Korei Północnej, zwalczać przemyt materiałów nuklearnych i zacieśnią współpracę w zabezpieczeniu źródeł tych materiałów. 

"Prezydent Xi i ja jesteśmy wspólnie zaangażowani na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Zamierzymy przedyskutować jak możemy zniechęcać do takich działań jak próby z bronią nuklearną, które nasilają napięcie i stanowią pogwałcenie zobowiązań międzynarodowych" - powiedział Obama dziennikarzom przed rozpoczęciem rozmów.

Jak informuje Associated Press Obama oświadczył, że USA "witają silne i pokojowe Chiny". Według AP Obama i Xi zadeklarowali też podejmowanie działań mających zmniejszyć różnice zdań w dziedzinie bezpieczeństwa w sieci, praw człowieka i konfliktów na morzach. AP przypomina, że Chiny są skonfliktowane z sąsiadami z powodu wysuwanych roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim.

Prezydent Xi Jinping oświadczył, że oba mocarstwa muszą współpracować w interesie pokoju wobec wzrastającego zagrożenia terrorystycznego na świecie. "Będziemy poszukiwać rozwiązań poprzez dialog i konsultacje" - podkreślił. Xi zapowiedział też pogłębianie kontaktów handlowych między USA i Chinami, współpracę w zwalczaniu naruszeń prawa międzynarodowego oraz w walce ze zmianami klimatu.

We wspólnym oświadczeniu znalazła się też zapowiedź podpisania przez USA i Chiny Paryskiego Porozumienia Klimatycznego. Prezydenci Obama i Xi Jinping zadeklarowali podjęcie "tak szybko jak to będzie możliwe" niezbędnych posunięć krajowych aby podpisanie porozumienia było możliwe. Celem porozumienia, wynegocjowanego w Paryżu w końcu ub. r., jest przeciwdziałanie globalnemu ocieplaniu się klimatu. Aby weszło w życie musi być podpisane przez co najmniej 55 krajów emitujących ponad połowę zanieczyszczeń do atmosfery.

Wcześniej Obama spotkał się z przywódcami Japonii i Korei Południowej, z którymi omawiał kwestie zacieśnienia współpracy wobec zagrożenia nuklearnego ze strony Korei Północnej.

Zobacz także: Rosja bojkotuje szczyt atomowy. „Mógłby zaszkodzić zniesieniu sankcji”

PAP - mini

Komentarze