• Partner główny
    Logo Orlen

Elektromobilność

Ursus dostarczy elektrobusy dla MZA

Konsorcjum tworzone przez Ursus S.A. złożyło najkorzystniejszą ofertę na zakup 10 autobusów elektrycznych dla Miejskich Zakładów Autobusowych. Pojazdy mają kosztować prawie 25 milionów złotych.

Komisja przetargowa odrzuciła niższą cenowo ofertę konsorcjum 2G Bus & Coach sp. z o.o. z Bydgoszczy, które nie posiadało odpowiedniego doświadczenia w dostawach autobusów elektrycznych bądź trolejbusów. Od decyzji komisji przetargowej przysługuje jeszcze odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Autobusy mają być dostarczone w ciągu 245 dni od podpisania umowy.

Najnowsze pojazdy MZA będą posiadały po raz pierwszy podwójny system ładowania. Poza tradycyjnym zasilaniem z gniazdka typu plug-in zostaną wyposażone w pantografy, które pozwolą na uzupełnienie energii z ładowarki napowietrznej na pętlach. Takich urządzeń będzie na terenie Warszawy docelowo 19, natomiast być może jeszcze w tym roku pierwsze pojawi się przy ulicy Spartańskiej na krańcu linii 222.

W ciągu czterech najbliższych lat Miejskie Zakłady Autobusowe zamierzają zrealizować duży program elektrobusowy (dzięki wsparciu funduszy unijnych). W 2020 roku w taborze Spółki powinno być co najmniej 126 pojazdów elektrycznych, w tym ponad sto przegubowych. Mają one obsługiwać przede wszystkim linie przechodzące przez Trakt Królewski, aby wyeliminować na reprezentacyjnej trasie spaliny, a także zmniejszyć uciążliwy hałas. Realizacja programu wymaga inwestycji w przebudowę infrastruktury zajezdniowej. Do obsługi tego pojazdów zostaną przystosowane oddziały „Woronicza” oraz „Redutowa”.

Zobacz także: Chińscy badacze włamali się do Tesli S

Zobacz także: Ministerstwo Energii stawia na "atomową Teslę"

Komentarze