Uniwersytet Harvarda przestaje inwestować w paliwa kopalne

10 września 2021, 16:48
harvard-3392567_1280
Fot. Pixabay

Uniwersytet Harvarda kończy swoje inwestycje w paliwa kopalne - powiedział rektor szkoły w czwartek, przyciągając pochwały od aktywistów, którzy od dawna naciskali na wiodący uniwersytet, aby wycofał się z takich udziałów.

W liście zamieszczonym na stronie internetowej Harvardu, rektor Lawrence Bacow powiedział, że fundusz wieczysty szkoły nie miał bezpośrednich inwestycji w firmy zajmujące się poszukiwaniem lub rozwojem paliw kopalnych od czerwca i nie będzie dokonywał takich inwestycji w przyszłości, "biorąc pod uwagę potrzebę dekarbonizacji gospodarki."

"Pośrednie inwestycje uniwersytetu w przemysł paliw kopalnych "są w trybie ucieczki"" - dodał. Inwestycje pośrednie, dokonywane za pośrednictwem funduszy private equity, stanowią mniej niż 2% funduszu wieczystego, napisał Bacow.

Ostatnio wyceniony na około 42 miliardy dolarów, najwięcej ze wszystkich uniwersytetów, fundusz wieczysty szkoły był pod presją przez lata ze strony studentów, absolwentów i innych aktywistów, aby sprzedać swoje udziały w paliwach kopalnych jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Szept
niedziela, 12 września 2021, 20:42

W moich ukochanych Stanach Zjednoczonych wariactwo pełną gębą, firmy farmaceutyczne inwestują więcej kasy na giełdach niż w badania leków, a uniwersytety zamiast naukę finansują paliwa kopalne. Lubie takie newsy bo mnie utwierdzają w przekonaniu że to nie my Polscy mamy największą szajbę.

DDR
piątek, 10 września 2021, 20:49

Ciekawe kiedy aktyw zacznie atakować wykładowców i zmuszać do składania publicznie samokrytyki Przewiduje że jeszcze w tej dekadzie

AB
piątek, 10 września 2021, 19:50

Spoko, inni wejdą w zwolnione miejsce.

ryzyk-fizyk
piątek, 10 września 2021, 19:21

chyba wszyscy licza na cud zbiorowy. Moze na energie z jakiejs komety ktora lada chwila trafi w Ziemie. Tylko ze taka energie ciezko bedzie przechowac.,..

Analityk
sobota, 11 września 2021, 14:56

Misiu, skończ te brednie i odwiedź portal NFIZ w Łomiankach, bo owa "kometa" dawno tu wylądowała.

Tweets Energetyka24