Reklama

Gaz

Unijne pieniądze zasiliły projekt Gazociągu Polska-Litwa

  • VLT i układ Alfa Centauri. Fot. Y. Beletsky (LCO)/ESO
    VLT i układ Alfa Centauri. Fot. Y. Beletsky (LCO)/ESO

Wsparcie finansowe w wysokości 1,2 miliona euro trafiło do litewskiej spółki budującej połączenie gazowe z Polską. To 30% kwoty wsparcia przewidzianej na rok 2016.

Litewska spółka Amber Grid, będąca operatorem infrastruktury przesyłowej, otrzymała dziś pierwszą transzę wsparcia finansowego z Komisji Europejskiej. Środki te wyniosły 1,2 miliona euro i stanowią one 30% dofinansowania, które podmiot ten otrzyma w tym roku. Informacja została przekazana w komunikacje spółki.

Do tej pory Litwini dysponowali połączeniami gazowymi tylko z krajami znajdującymi się na wschód od ich państwa. Komisja Europejska zdecydowała się wesprzeć rozbudowę polsko-litewskiego interkonektora dofinansowaniem w wysokości 10,6 miliona euro na prace projektowe oraz 295,4 miliona na jego realizację. Celem jest wybudowanie 522 kilometrów gazociągu - 357 kilometrów ma znaleźć się na terytorium Polski, a 165 po stronie litewskiej.

Wiceminister energetyki Litwy, Aleksandras Spruogis, poinformował, że prace nad projektem przebiegają zgodnie z harmonogramem. „Można oczekiwać, że we wrześniu tego roku uzyskamy pozwolenie na prace budowlane” – poinformował przedstawiciel rządu. Swoją część projektu Litwa planuje zakończyć w lipcu 2019 roku.

Zobacz także: Wiceprezydent Heritage Foundation: węgiel to przyszłość, ale Polska musi sprywatyzować górnictwo

Zobacz także: Rządowy audyt: nadużycia w spółkach skarbu państwa

Reklama

Komentarze

    Reklama