• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Ukraina zmniejsza swoje rezerwy gazu. Tranzyt do UE zagrożony?

  • Start rakiety Antares w dniu 17 października 2016 roku, fot. NASA

Według danych Stowarzyszenia Europejskich Operatorów Podziemnych Magazynów Gazu Ukraina ograniczyła swoje rezerwy błękitnego paliwa na dzień 26 marca br. do poziomu 7,706 mld m3.

To spadek zapasów o 0,03%. Zdolności magazynowe państwa nad Dnieprem wynoszą ponad 30 mld m3 w związku z czym strona rosyjska twierdzi, że tak niski poziom rezerw może wpłynąć na ciśnienie sieci przesyłowej i zaszkodzić tranzytowi jaki Gazprom realizuje przez Ukrainę w kierunku UE. Władze w Kijowie dementują te doniesienia i twierdzą, że tłoczeniu gazu na Zachód nic nie grozi.

Warto podkreślić, że Kijów pozyskuje surowiec głównie dzięki rewersowym dostawom świadczonym przez terytorium Polski, Słowacji i Węgier. Wraz z 1 kwietnia br. zamierza natomiast zrezygnować z importu gazu rosyjskiego w związku z wygaśnięciem tzw. pakietu zimowego, który zawiesił obowiązanie klauzuli take or pay (bierz lub płać) i ustalił cenę za tys. m3 błękitnego paliwa na poziomie 329 $. Obecnie toczą się nowe negocjacje gazowe z Gazpromem przy współudziale UE.

Komentarze