• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Ukraina negocjuje zakup irańskiej ropy i gazu

W Teheranie trwa robocza wizyta ukraińskiej delegacji, na czele której stanął Minister Energetyki i Przemysłu Węglowego Igor Nasałyk. Oficjalnym tematem spotkania, jakie odbyło się w dniu 1 sierpnia br. była możliwość zakupu ropy i gazu ziemnego oraz budowa na Ukrainie hubu służącego do ich magazynowania i przesyłania do krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W dalszej perspektywie obydwa państwa planują rozwinięcie współpracy gospodarczej na innych polach.

Przedstawiciel irańskiego rządu podkreślił, że ze względu na rozbudowaną sieć transportową Ukrainy projekt ten ma szanse na realizację. Jednak przed jego rozpoczęciem musi zostać dokonana analiza rentowności ekonomicznej oraz sprawności technicznej infrastruktury. Jeśli wypadnie ona pozytywnie ropa i gaz popłyną przez Ukrainę do Czech i na Słowację.

Nadal kwestią do rozwiązania pozostaje sposób finansowania całego przedsięwzięcia. Podczas zeszłorocznej rundy negocjacji prowadzono rozmowy o możliwości wsparcia projektu za pośrednictwem ukraińskiego systemu bankowego. Obecnie wiadomo już, że może być to niewykonalne.

Współpraca między obydwoma krajami ma oprzeć się nie tylko na zakupie i przesyłaniu paliw kopalnych. Jak powiedział członek irańskiego rządu: „Ukraina dysponuje zaawansowanymi technologiami z branży silników rotacyjnych, a także współpracuje z irańskimi firmami przy produkcji turbin i sprężarek do wydobywania gazu ziemnego”.

Zobacz także: NASK będzie chronił PERN przed cyberzagrożeniami

Zobacz także: Erdogan zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu UE? „Zbliżenie z Rosją”

 

Komentarze