Reklama

Gaz

Ukraina: gaz z Weszehradu zamiast rosyjskiego

  • Bank Unicredit to kolejna instytucja finansowa oskarżona przez USA o łamanie sankcji przeciwko Iranowi - fot. Getty Images.

Minister Energii Ukrainy Igor Nasalik poinformował, że jego kraj będzie w stanie przetrwać zimę bez zakupów rosyjskiego gazu. Ma być to możliwe między innymi dzięki zakupom surowca z Polski i Węgier.

Minister Energii Ukrainy zaznaczył, że w celu pokrycia zapotrzebowania w okresie zimowym jego kraj będzie w stanie zgromadzić w swoich podziemnych magazynach gazu 17 miliardów metrów sześciennych błękitnego paliwa. Instalacje te zostaną napełnione surowcem z poza Rosji, między innymi z Polski i Węgier.

"Kiedy spotkamy się z Grupą Weszehradzką będziemy dyskutować o dodatkowych zakupach gazu z Węgier, będziemy rozmawiać o interkonektorze, który będzie łączył nasz kraj z Polską. Inwestycja ta nie jest jeszcze gotowa ale strona polska robi ze swojej strony wszystko by ją zrealizować" powiedział Igor Nasalik. "Możliwe, że bedziemy w stanie pozyskać nawet więcej niż 17 miliardów metrów sześciennych" dodał.

Rząd Ukrainy wielokrotnie podkreślał, że jego ambicją jest zupełne uniezależnienie się od gazu z Rosji. Planowane zakupy surowca z Polski mogą być szansą dla naszego kraju na realizację wspólnej polityki zagranicznej, która jednocześnie wywrze pozytywny wpływ na polską gospodarkę.

Zobacz także: Energa i Enea podpisały list ws. rozbudowy Elektrowni Ostrołęka

Zobacz także: Co z irańskim kontraktem PKN Orlen? „Amerykanie i Azerowie wchodzą do gry”

Komentarze