Trump ma przykrą niespodziankę dla Nord Streamu 2 na sam koniec prezydentury

13 stycznia 2021, 09:35
w5bXn46AP3NqJ8mFOkTAPgEc6LlkN49r
Fot. www.kemlin.ru

Administracja Donalda Trumpa przygotowała pożegnalny prezent dla projektu Nord Stream 2. Będzie nim „czarna lista” europejskich firm, które pomimo sankcji wciąż pomagają w realizacji przedsięwzięcia - informuje agencja Reutera.

„Staramy się informować firmy o ryzyku i zachęcać je do wycofania się, zanim będzie za późno” - mówi anonimowe źródło agencji w rządzie USA.

W czwartek lub piątek opublikowany zostać ma raport dotyczący firm, które nadal pomagają w ukończeniu kontrowersyjnego rurociągu. Mowa tu m.in. o podmiotach zapewniających ubezpieczenie inwestycji, uczestniczących w układaniu rur, prowadzących weryfikację sprzętu czy certyfikujących pracę. Wszystkim grożą surowe konsekwencje, jeżeli nie zaprzestaną działań związanych z NS2.

W ostatnich miesiącach wiele europejskich otrzymało zapytania od amerykańskiej administracji dotyczące ich zaangażowania w Nord Stream 2. Chodziło m.in. o wartość świadczonych usług, ich warunki oraz terminy. Jedną z nich była Zurich Insurance Group, która nie odpowiedziała na prośbę o komentarz w tej sprawie.

Nord Stream 2 to inwestycja o wartości ok. 11 miliardów dolarów. Jest to jeden z najważniejszych projektów infrastrukturalnych realizowanych obecnie przez Rosję. Polska, Ukraina oraz kraje regionu wielokrotnie zwracały uwagę, że niesie on ze sobą poważne ryzyko zwiększenia gospodarczej i politycznej presji Moskwy wobec Europy. Podobnego zdania był Donald Trump, którego administracja wprowadziła szereg obostrzeń, poważnie utrudniając budowę gazociągu.

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
GB
środa, 13 stycznia 2021, 18:49

Chodzą słuchy, jeszcze nie ma potwierdzenia, że kolejna firma odchodzi z NS2. Tym razem chodzi o dunską Ramboll, ktora odpowiadała za ochronę środowiska w projekcie (także w postaci wszelkiej papierologii).

HeHe
środa, 13 stycznia 2021, 20:12

Ta firma już wypełniła swoje zobowiązania wobec NS2 :)

czytelnik D24
czwartek, 14 stycznia 2021, 01:02

Czy znalazłeś już firmę która wam certyfikuje ten gazociąg, czy twoją odpowiedzią po raz kolejny będzie "na pewno się znajdzie"? Przebąkiwałeś też coś o firmie spoza Europy która certyfikuje gazociąg na terytorium Europy no ale wtedy to padłem ze śmiechu.

HeHe
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:43

Po pierwsze to martwcie się o wasz ogromny spadek zarobków na przesyle ruskiego gazu (z 3,5 mld rocznie to już niecałe 2) a będzie gorzej. Po drugie to moją odpowiedzią będzie "na pewno się znajdzie" i rzeczywiście znajdzie się na pewno. Poza tym to nie ja pisałem o firmie spoza Europy :)

GB
piątek, 15 stycznia 2021, 19:23

A możesz podać nazwę jakiejkolwiek firmy która certyfikuje NS2?

czytelnik D24
piątek, 15 stycznia 2021, 09:43

"rzeczywiście znajdzie się na pewno"? Nie wiem czy się śmiać czy ci współczuć.

HeHe
piątek, 15 stycznia 2021, 19:03

Poczekaj a zobaczysz kto się będzie śmiać i komu będzie można współczuć.

GB
piątek, 15 stycznia 2021, 22:42

Ale już teraz jest zabawnie..

mzs
środa, 13 stycznia 2021, 12:15

Sankcje uderzają w miękkie podbrzusze NS2. Zastąpienie ton papierów potrzebnych do uruchomienia gazociągu jest o wiele droższe niż zapewnienie miejsca do składowania rur, modyfikacji statków czy opanowania technologii. A bez papierów nie ma szans aby gazociąg ruszył.

HeHe
środa, 13 stycznia 2021, 20:13

Jest determinacja Niemiec, Rosji i największych europejskich spółek energetycznych - będą papiery.

czytelnik D24
czwartek, 14 stycznia 2021, 01:02

A co? Napiszesz je na kolanie?

Europejczyk z Alp
czwartek, 14 stycznia 2021, 17:21

juz jest fundusz, ktory omija certyfikacje. Pozatym certyfikacje moze wydac kazda firma poza krajami udzialowcow. A wiec np. Chiny i Indie tez. Jezeli sa tylko czlonkami WTO. Jezeli rusofobowie czyli kundle amerykanskie beda sie stawiac przeciwko wlascicielom NS2 to wlasciciele nierosyjscy NS2 odsprzedadza swe udzialy Chinom. I wtedy Chiny beda rzadzic europejska energetyka tak jak rzadza portami w Grecji. Rosja ma za plecami wspolny mur obronny z Chinami. Jakiekolwiek przypieranie Rosji do muru tym bardziej cementuje te dwa panstwa. Przy czym te panstwa nie sa konkurencyjne tylko sie uzupelniaja. Nie ma miedzy nimi zadnego konfliktu. A jak niebezpieczna jest mieszanka Rosja i Chiny dowiodl Wietnam gdzie Sowjeci i Chiny szly reka i w reke. I Korea, gdzie Chinom udalo sie przejac polowe Korei pomimo ze Sowjeci odmowili pomocy. A wiadomo jak wtedy byly Chiny wykonczone. To dzis jak beda grac we wspolnej druzynie z Rosja zagarna caly swiat. Zrozumcie w koncu przydupasy USA ze w historii nikt Azji nie pokonal oprocz jakiegos Azjaty: Czyngiz Hana, Stalina itd. W Wietnamie dostaliscie manto od Azji. Rosja to 80% Azja. I wszystko Rosja wzgrywala swa czescia azjatycka. Jak Rosje bedziecie zaczepiac jak Napoleon, Wilhelm, Hitler to zastosuje swoj Asia-Power dolaczajac do niego Chiny. I tak gaz ruski w Euroazji bedzie rzadzil. Ostatnia potyczke o rope naftowa z Arabia Saudyjska wygrala Rosja. O gaz ziemny z USA tez wygra.

GB
piątek, 15 stycznia 2021, 19:22

W jaki sposób fundusz omija certyfikacje? Fundusz nie wydaje dokumentów tylko konktretna firma. A ta norweska powiedziała że nie będzie certyfikowac gazociągu. Chiny nie wejdą w projekt NS2 tak jak nie sfinansowaly budowy Siła Syberii. I tyle twoich bajek.

Chiny górą
czwartek, 14 stycznia 2021, 19:06

Przecież Wilhelm wygrał z Rosją w I. wojnie św. Manto w Wietnamie to dostał zwykły wietnamczyk. Konflikt między Rosją a Chinami jest od czasów Mao, Nixon porozumiał się z Chinami przeciwko Rosji, i to była jedna z przyczyn klęski CCCP.

HeHe
piątek, 15 stycznia 2021, 19:19

Dlatego, że "manto w Wietnamie to dostał zwykły Wietnamczyk" wszyscy oglądaliśmy dantejskie sceny Amerykanów uciekających w panice z Wietnamu Południowego? Poza tym za czasów Mao nie było Rosji jako podmiotu prawa międzynarodowego - był ZSRR przeciw któremu Nixon porozumiał się z Chinami a ściślej z ChRL.

GB
środa, 13 stycznia 2021, 22:01

Na razie to firmy zdolne ukończyć i budowę i certyfikowac projekt opuszczają NS2.

Europejczyk z Alp
czwartek, 14 stycznia 2021, 17:23

budowa rusza 15 stycznia. a certyfikacja juz jest zalatwiana

GB
piątek, 15 stycznia 2021, 19:19

No przecież nie rusza... Dostali pozwolenie od Danii, ale nie są gotowi do budowy. Tak samo barka Fortuna miała ukończyć już budowę na wodach niemieckich, a tu okazuje się że Niemcy dają pozwolenie na budowę do maja 2021. Czyli wychodzi na to że barka stała na budowie i NIC NiE ROBIŁA.

klęska trolla
piątek, 15 stycznia 2021, 09:47

Jak można certyfikować nieistniejący rurociąg?

HeHe
piątek, 15 stycznia 2021, 19:19

Certyfikowany będzie istniejący :)

GB
piątek, 15 stycznia 2021, 22:43

Przez kogo?

Ukulele
środa, 13 stycznia 2021, 10:48

Przegrał wybory na własne życzenie. Wystarczyło uniknąć kilku błędów w komunikacji z mediami i nie wypowiadać się w tematach na których się nie zna. Miałby pewnie kolejną kadencję .

Tweets Energetyka24