Reklama

TGE i OPCOM dołączają do obecnych członków inicjatywy (EPEX SPOT, GME, Nord Pool Spot, OMIE and OTE), którzy rozwijali dotychczas PCR. Projekt umożliwia obecnie łączenie rynków dnia następnego dla energii elektrycznej w 23 krajach, na które przypada ponad 90% europejskiego zużycia energii elektrycznej. 

Zaangażowanie TGE w projekt PCR oraz uzyskany status pełnego członka rynku Multi Regional Coupling (MRC) stanowi wyraźne potwierdzenie dążeń TGE w zakresie angażowania się zarówno w regionalne, jak i paneuropejskie działania integracyjne. Udział OPCOM w udanej inauguracji regionalnego projektu market coupling 4M MC świadczy o chęci podejmowania kolejnych kroków prowadzących do tworzenia jednolitego europejskiego rynku energii.

Inicjatywa PCR została powołana, by stworzyć rozwiązanie umożliwiające połączenie rynków dnia następnego dla energii elektrycznej z wykorzystaniem unikalnego algorytmu do kalkulacji cen energii w całej Europie (Euphemia), oraz przy zapewnieniu efektywnej alokacji transgranicznych zdolności przesyłowych. Ma to kluczowe znaczenie dla osiągnięcia nadrzędnego unijnego celu, polegającego na stworzeniu zharmonizowanego europejskiego rynku energii elektrycznej, co ma w założeniu doprowadzić do poprawy płynności, efektywności i ogólnego dobra społecznego. 

PCR opiera się na trzech podstawowych zasadach: wykorzystanie jednego algorytmu, niezawodność funkcjonowania oraz indywidualna odpowiedzialność giełd energii. Zastosowanie jednego wspólnego algorytmu zapewnia uczciwy i przejrzysty sposób wyznaczania cen energii elektrycznej na rynku dnia następnego w całej Europie, przy uwzględnieniu specyfiki poszczególnych rynków energii w Europie. W efekcie prowadzi to do wzrostu ogólnego dobra i zwiększenia transparentności. 

Serwis systemu PCR umożliwia wymianę między giełdami anonimowych zleceń oraz informacji o zdolnościach przesyłowych na styku poszczególnych obszarów, w celu kalkulacji cen dla tych obszarów, jak również innych cen referencyjnych i transgranicznych przepływów pomiędzy obszarami dla wszystkich obszarów uczestniczących w wymianie. 

Struktura zarządzania, która wykształciła się w ramach PCR opiera się na Umowie Współwłasności PCR oraz Umowie Współpracy w ramach PCR, które łącznie zapewniają sprawdzone ramy umowne do zarządzania współpracą pomiędzy Giełdami należącymi do PCR. 

Dzięki wspólnemu opracowaniu paneuropejskiego algorytmu Market Coupling i skoordynowaniu między Giełdami struktur zarządzania, inicjatywa Price Coupling of Regions stanowi konkretne i już działające rozwiązanie prowadzące do wdrożenia docelowego modelu europejskiego rynku dnia następnego zgodnego z przepisami rozporządzenia (UE) 2015/1222 z 24 lipca 2015 r. (ustanawiające wytyczne dotyczące alokacji zdolności przesyłowych i zarządzania ograniczeniami przesyłowymi – CACM). 

W dążeniu do rozwoju pełnej współpracy w Europie inicjatywa PCR jest otwarta dla wszystkich europejskich giełd energii chcących do niej przystąpić.

Zobacz także: Poprawa: "Konflikt irańsko-saudyjski nie ma podłoża energetycznego"

Zobacz także: PSE: Mrozy mogą zagrozić dostawom energii

Reklama
Reklama

Komentarze