Reklama

Portal o energetyce

Tchórzewski: Sieci elektroenergetyczne w Polsce są przestarzałe

Fot. www.me.gov.pl
Fot. www.me.gov.pl

Krzysztof Tchórzewski pytany o bezpieczeństwo energetyczne Polski w przypadku awarii spowodowanych niskimi temperaturami, Tchórzewski przyznał, że "temperatura około zera powoduje oblodzenie sieci, powoduje często przerywanie". Dodał, że "nasze sieci mają kilkadziesiąt lat, są już przestarzałe".

Odbudowujemy i rozbudowujemy sieci najwyższych napięć i modernizujemy sieci niskiego napięcia; w przypadku awarii zapewni to zasilanie rezerwowe - powiedział we wtorek w Polskim Radiu 24 minister energii Krzysztof Tchórzewski pytany o bezpieczeństwo energetyczne.

"W tej chwili realizujemy odbudowę i rozbudowę sieci najwyższych napięć, żeby połączyć wszystkie części kraju i w razie sytuacji awaryjnych mieć rezerwowe zasilanie" - powiedział minister, dodając, że ministerstwo musi "z tą modernizacją przejść także do sieci niższych napięć". "To jest nieodzowne i to robimy" - zaznaczył.

"Energetyka nasza ekonomicznie stoi całkiem dobrze, realizujemy bardzo dużo inwestycji, w to idzie też spora pula środków Unii Europejskiej" - wyliczał. Tłumaczył jednak, że mimo zabezpieczeń "bywają sytuacje, kiedy prądu nie ma i wtedy szybkość reakcji się liczy".

(PAP/jk)

Komentarze