Reklama

Gaz

Tchórzewski: Nord Stream II zwiększy uzależnienie od rosyjskiego gazu

  • Fot. mil.ru

Bezpieczeństwo dostaw gazu, jako jedno z wiodących zagadnień niderlandzkiej prezydencji w Radzie UE w zakresie polityki energetycznej, to główny temat rozmowy ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego z ministrem spraw gospodarczych Królestwa Niderlandów Henkiem Kampem. Spotkanie, w którym udział wziął również wiceminister energii Michał Kurtyka, odbyło się 3 lutego 2016 r. w ME.

Minister Tchórzewski podkreślił, że Polska liczy na efektywne zarządzanie przez prezydencję niderlandzką w Radzie UE pracami nad projektem przygotowanego przez KE pakietu bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego: „Mamy nadzieję na dobrą współpracę szczególnie w punktach, w których prezentowane jest zbieżne stanowisko ze stroną holenderską w zakresie pakietu” – powiedział. 

Szef resortu energii zwrócił uwagę, że w toku konsultacji i prac nad nowelizacją Rozporządzenia SoS Polska zaproponowała kilka rozwiązań zmierzających do poprawy poziomu bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego do UE m.in. poprzez dobrowolny mechanizm wspólnych zakupów gazu. W opinii ministra uzasadnione jest również zwiększenie przejrzystości umów międzyrządowych i kontraktów handlowych, a także zapewnienie ich zgodności z prawem UE: „Szczególnie jeśli chodzi o umowy, które mają zasadnicze znaczenie dla poziomu bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego” – dodał.

Podczas spotkania poruszona została również kwestia budowy gazociągu Nord Stream 2: „Powstanie gazociągu Nord Stream 2 będzie dowodem braku solidarności państw członkowskich UE w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego i stoi w sprzeczności z ideą stworzenia europejskiej unii energetycznej (…) Realizacja tego projektu spowoduje dalsze uzależnianie się UE od dostaw gazu z Federacji Rosyjskiej, ponieważ kolejne nitki Nord Stream nie przyczyniają się do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu” – dodał minister Tchórzewski.

Zobacz także: Beata Szydło z wizytą Norwegii. Pomoże PGNiG w budowie gazociągu?

Zobacz także: Orlen rozwija poszukiwania węglowodorów w Polsce

Komentarze