Tchórzewski: 14 mld zł zadłużenia górnictwa po rządach PO/PSL

11 maja 2016, 19:48

W dzisiejszym wystąpieniu sejmowym minister energii Krzysztof Tchórzewski przedstawił fragment rządowego audytu dotyczącego zaniechań w sektorze górnictwa węgla kamiennego. Jego zdaniem ratowanie branży było możliwe w 2014 r. jednak poprzedniej ekipie rządzącej zabrakło w tym zakresie determinacji co spotęgowało problemy. 

„W zakresie górnictwa polityka (rządu PO/PSL – przyp. red.) była ukierunkowana na likwidację węgla. Mamy pod koniec 2015 r. zadłużenie górnictwa węgla kamiennego znacznie przekraczające 14 mld zł” – stwierdził Tchórzewski.

„Kiedy był okres prosperity Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) mogła być liderem. Zdecydowano się na prywatyzację 5,5 mld zł akcji JSW. Spółka poniosła duże koszty żeby wejść na giełdę. Jest sens wykonywać takie ruchy żeby pozyskać kapitał na rozwój. To wejście na giełdę nic jednak nie dało JSW” – podkreślił minister energii w swoim sejmowym wystąpieniu.

„Kiedy Kompania Węglowa (KW) znalazła się w kłopocie JSW musiało za 1,5 mld zł kupić od niej kopalnię Knurów-Szczygłowice. Tyle trzeba było, żeby KW mogła funkcjonować przez jakiś czas. A więc zabiegi restrukturyzacyjne markowano, a z drugiej strony dociążono JSW, która kupiła zakład za pieniądze z kredytu. De facto wszystkie te działania doprowadziły do tego, że ta spółka giełdowa zadłużyła się na 7 mld zł” – stwierdził polityk. 

„Było kilka lat kiedy węgiel był trochę droższy. Wtedy JSW musiała wziąć kredyt i płacić dywidendę. Tak było również w spółkach energetycznych. Płaciły dywidendę biorąc kredyt, nie mając środków obrotowych” – podkreślił Tchórzewski.

„Jeśli restrukturyzacja górnictwa zostałaby zrobiona w 2014 r. to było to możliwe. Brak zdecydowania doprowadził do tego, że nie została ona wdrożona” – skonkludował polityk.

Zobacz także: Audyt: kontrowersyjna prywatyzacja energetyki i chybione inwestycje

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Pisdzieli
środa, 11 maja 2016, 23:48

Pisowska propaganda a wy to chyba ich tuba ile kasy dostajecie

górnik emeryt
środa, 11 maja 2016, 23:41

Jeszcze powinni audyt zrobić byłego premiera BUZKA . Ten najwięcej Likwidował zakłady - w tym GÓRNICTWO , np. KWK. POWSTAŃCÓW SLĄSKICH w BYTOMIU już pisałem że w samym Bytomiu zlikwidowano 45 zakładów . Piękny stan POLSKI pokazano - to ta zielona wyspa ? SMUTNE .

Luke
środa, 11 maja 2016, 22:38

Nie jestem zdziwiony informacja.

gepard
środa, 11 maja 2016, 20:49

No proszę a rok temu w kampanii wyborczej PiS opowiadał związkom że sposób, w który PO/PSL chce ratować kopalnie jest wyjątkowo zły, jak to punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, kto wzniecał burdy górniczych związkowców przeciwko poprzednim rządom Panie Ministrze?

Eagle
czwartek, 12 maja 2016, 01:48

C'mon, każdy człowiek, który pracuje w jakiejś sensownej spółce, zna znaczenie słowa 'audyt' i wie z czym to się wiąże. To co robi PiS to jest po prostu show polityczny, z niewiadomych przyczyn nazywany 'audytem'. Świadczy to tylko o niepowadze ekipy rządzącej. Inna sprawa, że PO/PSL faktycznie powinno zostać rozliczone ze swojej niekompetencji.

Tweets Energetyka24