Reklama

Elektroenergetyka

Tauron planuje 1,3 mld zł oszczędności w ciągu trzech lat

Grupa TAURON przyjęła program poprawy efektywności na lata 2016-2018. Program obejmie wszystkie obszary działalności holdingu i przyniesie 1,3 mld zł oszczędności. Łączny skumulowany wzrost EBITDA z tytułu Programu Poprawy Efektywności w latach 2016-2018 szacowany jest na ok. 1 mld zł.

Będzie to już trzecia inicjatywa tego typu i – co warte podkreślenia – największa pod względem spodziewanych efektów. Poprzednie, prowadzone w latach 2010-2015, przyniosły łącznie 2,3 mld zł oszczędności.

"Program jest konieczny ze względu na uwarunkowania rynkowe i sytuację spółki. Jako podmiot giełdowy przywiązujemy najwyższą wagę do efektywności i tworzenia wartości dla naszych akcjonariuszy. Przyjęty przez nas trzeci program poprawy efektywności jest tego wyrazem. Wpływ na Grupę trudnej sytuacji rynkowej będzie częściowo zrekompensowany efektami wynikającymi z programu. Większość oszczędności wygenerujemy w obszarach Dystrybucja i Wytwarzanie, ale w programie będą uczestniczyć też pozostałe segmenty, także spółka holdingowa. Po realizacji inicjatyw efektywnościowych roczna EBITDA Grupy od 2018 r. trwale zwiększy się o 400 mln zł" – mówi Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Łącznie program przyniesie 1,3 mld zł oszczędności. W 2016 r. wyniosą one 406 mln zł, a w kolejnych latach będą rosły – w 2017 r. do 432 mln zł, a w 2018 r. do 465 mln zł.

"Największe oszczędności zaplanowaliśmy w obszarze Dystrybucja – 390 mln zł. W obszarze Wytwarzanie osiągną one 367 mln zł. Program obejmie również obszar Wydobycie, gdzie oszczędności wyniosą 255 mln zł. Do głównych inicjatyw prowadzonych w ramach programu będą należały: poprawa efektywności operacyjnej, ograniczenie kosztów majątku, optymalizacja programu inwestycyjnego oraz restrukturyzacja zatrudnienia osiągnięta m.in. dzięki programom dobrowolnych odejść. Efekty przyniesie również uproszenie struktury zarządzania Grupą" – informuje Kamil Kamiński, wiceprezes zarządu ds. korporacji.

Zobacz także: Tauron: Innowacje zwiększą bezpieczeństwo dostaw

Zobacz także: TGE: Spadek transakcji na rynku energii elektrycznej

Komentarze