W piątek 8 stycznia doszło do gwałtownego spadku częstotliwości w europejskich sieciach elektroenergetycznych, który zagroził stabilności systemu. Zrzeszenie operatorów systemów przesyłowych poinformowało, że prowadzi dochodzenie w tej sprawie.
Jak poinformowała Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-e) w piątek 8 stycznia między godziną 14:05 a 15:08 czasu środkowoeuropejskiego tzw. Obszar synchroniczny Europy kontynentalnej został nagle podzielony na dwie odrębne wyspy. W części południowo-wschodniej zanotowano chwilowy spadek częstotliwości o ok. 250 mHz (0,25 Hz).
Stabilność systemu elektroenergetycznego udało się utrzymać "dzięki natychmiastowej reakcji operatorów" - podała ENTSO-e.
Obecnie dochodzenie w sprawie przyczyny tego wydarzenia.
Książka do nabycia tutaj.
Przyczyny mogą być dwie: 1) niewydolność systemu energetycznego spowodowana brakiem mocy szczytowej (patrz: fotowoltaika, farmy wiatrowe, wyłączanie energetyki węglowej i jądrowej), 2) ktoś chciał przećwiczyć skuteczność tego co wygarzyło się później w Pakistanie (totalny shut-down) choć wymagało to ingerencji w zegary atomowe synchronizujące nie tylko sieć energetyczną. Jeżeli był to wariant nr 2, to oznacza, że można rzucić każdy kraj na łopatki nie wstając zza klawiatury w dowolnym miejscu na świecie. Witamy w 2021 roku! Niezły początek.
Na czestliwosc można wpływać polem elektromagnetycznym obciążenie niema tu znaczenia mogła być gdzieś krótkie zwarcie ta jak dzisiaj w Pakistanie
W Legnicy tez to zauważył em był około 1 sekundy
szczecin to samo
Częstotliwość sieci w systemie spada, gdy system jest przeciążony, tj. gdy źródła dostarczają zbyt mało energii stabilizującej system. Fotowoltaika wspomaga system tylko w szytach i gdy świeci słońce.
Oczywiście. Generatory w elektrowniach napędzane są turbinami. Gdy obciążenie elektryczne generatora wzrasta ( wzrasta moc elektryczna odbierana z generatora), to zmniejsza się jego prędkość obrotowa (i przez to spada częstotliwość), bo brakuje mocy mechanicznej jaką doprowadzała do tej pory do generatora turbina.
racja u nas w anglii ucielo na sekunde prad