Reklama

Portal o energetyce

Szwedzki prąd dla Litwy już w tym roku. „Zmniejszenie zależności od Rosji”

  • Ilustracja: Orbital ATK
    Ilustracja: Orbital ATK

Spółki: Svenska Kraftnät i Litgrid rozpoczęły ostatni etap budowy podmorskiego połączenia energetycznego. Chodzi o projekt NordBalt – kabla, który zostanie ułożony po dnie Bałtyku i umożliwi przesył energii pomiędzy Szwecją i Litwą.

Układanie łącza za pomocą specjalistycznego okrętu „Topaz Installer” rozpoczęło się w kwietniu ubiegłego roku na Mierzei Kurońskiej. Obecnie realizowany jest ostatni etap budowy połączenia w okolicach szwedzkiej Karlskrony, który ma zakończyć się jesienią. Strony informują, że prąd powinien popłynąć ze Szwecji do Litwy jeszcze w tym roku (najprawdopodobniej w grudniu).

Docelowa moc połączenia to 700 MW a jego długość to około 450 km, co czyni go jedną z największych inwestycji tego typu na świecie (najdłuższy kabel zostanie ułożony pomiędzy Wielką Brytanią i Norwegią).

Kraje bałtyckie większość energii sprowadzają z Rosji i Białorusi. Estonia posiada ponadto połączenie z Finlandią, rozbudowane ostatnio do zdolności przesyłowej 1000 MW. Od 2016 r. ma też ruszyć polsko – litewski most energetyczny o mocy 500 MW (w dalszej perspektywie 1000 MW).

 

Reklama

Komentarze

    Reklama