Szef MAEA: konstruktywne rozmowy z władzami Iranu w sprawie inspekcji instalacji atomowych

25 sierpnia 2020, 12:07
grossi flickr
Fot. Flickr/IAEA Imagebank

Szef Międzynarodowej Agencji Energi Atomowej (MAEA) Rafael Grossi ocenił, że rozmowy z władzami Iranu w sprawie uzyskania dostępu do instalacji atomowych tego kraju były konstruktywne i będą kontynuowane - podała we wtorek irańska agencja Tasnim.

Wizyta Grossiego w Teheranie trwa od soboty. Argentyńczyk zapowiedział, że jej celem jest "rozwiązanie problemów, szczególnie problemu dostępu" do irańskich obiektow nuklearnych.

Jak podały media, chodzi o umożliwienie dostępu międzynarodowym inspektorom do dwóch ośrodków w Teheranie i Isfahanie. Eksperci MAEA chcą sprawdzić, czy w ośrodkach nie ma niezadeklarowanych materiałów nuklearnych.

Po wtorkowej rozmowie z szefem Irańskiej Agencji Energii Atomowej Alim Salehim, Grossi stwierdził, że rozmowy były "konstruktywne" i będą kontynuowane. Jednocześnie miał zapewnić, że MAEA nie kieruje się "względami politycznymi" w swoim podejściu do Iranu.

Salehi powiedział, że doszło do porozumienia, a Iran wypełni swoje prawne zobowiązania. "Rozpocznie się nowy rozdział we współpracy Iranu z MAEA" - ogłosił Salehi, cytowany przez agencję ISNA.

W programie wizyty Grossiego są również spotkania z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim i szefem MSZ Mohammadem Dżawadem Zarifem.

Do wizyty Argentyńczyka doszło tuż po tym, jak USA zagroziły, że mimo wycofania się z umowy atomowej z Iranem będą chciały skorzystać z zawartego w niej mechanizmu automatycznego przywrócenia sankcji ONZ wobec tego kraju. Pozostałe strony porozumienia są zdania, że USA nie mają do tego prawa. 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
środa, 26 sierpnia 2020, 15:21

Walki o embargo na broń dla Iranu ciąg dalszy. Do tego dochodzi oświadczenie Trumpa, że jeśli wygra wybory to w 3 tygodnie dogada się z Iranem i zawrze nowy układ. Gwarantujący bezpieczeństwo USA i Izraelowi.

Tweets Energetyka24