Reklama

Atom

Szef MAEA: "Białoruski atom bezpieczny"

  • Fot. AMW

Yukiya Amano - szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - poinformowal że w jego opinii budowana na Białorusi elektrownia atomowa w Ostrowcu reprezentuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Słowa te mogą stanowić silny cios dla Litwy, która podejmuje szerokie działania lobbingowe mające na celu zablokowanie białoruskiej inwestycji.

Według Amano Białoruś rozwija swój przemysł nuklearny z zachowaniem najbardziej rygorystycznych międzynarodowych norm bezpieczeństwa. Szef MAEA, na międzynarodowej białoruskiej wystawie i konferencji Atomexpo 2016 zadeklarował swoje wsparcie dla atomowych aspiracji Mińska. Słowa te zostały wygłoszone mimo krytyki władz litewskich, które określają białoruską energię jądrową mianem "brudnej" i deklarują, że projekt ten stanowi zagrożenie dla ich bezpieczeństwa.

"Instalacja budowana w Ostrowcu, na granicy z Litwą, stanowi jeden z najbardziej udanych projektów elektrowni atomowych realizowanych w krajach rozwijających się" - powiedział Amano. "Pomimo tragedii w Fukushimie, rzeczywistość pokazuje, że państwa nadal wykazują zainteresowanie energią jądrową" - dodał szef MAEA.

Do tej pory Litwini wielokrotnie podnosili, że białoruska elektrownia atomowa będzie stanowić zagrożenie dla ich kraju. Do działań przeciwko tej inwestycji włączyły się również Łotwa i Estonia - zapowiadano także zaproszenie do koalicji Polski. Poza kwestiami bezpieczeństwa dla państw bałtyckich ważne są również kwestie ekonomiczne. Państwa obawiają się, że ich kraje zostaną zalane tanią energią elektryczną wytworzoną w elektrowni położonej za granicą. Według deklaracji republik bałtyckich białoruski projekt, który nie podlega unijnym regulacjom dotyczącym pomocy publicznej i ochrony konkurencji, będzie mógł stosować nieuczciwą konkurencję cenową eliminując z rynku krajowych producentów.

Zobacz także: Polski atom: gminy lokalizacyjne otrzymają wsparcie finansowe

Zobacz także: Energia z niemieckich wiatraków zagraża Polsce. "PSE podejmuje działania"

Reklama

Komentarze

    Reklama