Reklama

Gaz

Szczyt NATO: Polska i USA zacieśnią współpracę energetyczną

Mamy duży, otwierający się pakiet współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i nowych technologii energetycznych - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski, komentując rozmowę prezydentów Polski i USA. 

Prezydencki minister podsumował w sobotę spotkania bilateralne, które w ramach szczytu NATO odbył prezydent Andrzej Duda. W sobotę polski prezydent spotkał się z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem i premierem Davidem Cameronem. W piątek rozmawiał z prezydentami Afganistanu Ashrafem Ghanim i Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem oraz prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą.

Czytaj także komentarz na temat energetycznego aspektu szczytu NATO: Energetyka na szczycie NATO: Nord Stream 2, amerykańskie LNG, rurociąg na Ukrainę

Szczerski poinformował, że prezydenci Duda i Obama znaczną część piątkowej rozmowy poświęcili bezpieczeństwu energetycznemu. „Była konkretna, wspólna deklaracja o sprzeciwie, czy o krytycznej ocenie projektu Nord Stream2, jako projektu, który nie ma pozytywnego wpływu na bezpieczeństwo energetyczne Europy” – dodał. Według prezydenckiego ministra prezydenci rozmawiali także o możliwej współpracy „importowo-eksportowej” między Polską a Stanami Zjednoczonymi, jeśli chodzi o polskie źródła dostaw energii w różnym charakterze. „Mówimy także o współpracy technologicznej w zakresie np. zielonej energii” – dodał. Ocenił, że po rozmowie prezydentów Polski i USA „mamy duży, otwierający się pakiet współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, nowych technologii energetycznych”. 

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze

    Reklama