SOTERIA stosuje zaawansowany system optyczny, który jest nie tylko w stanie wykryć potencjalne zagrożenie, ale określić też kształt, wielkość i ukierunkowanie ładunku, oraz wykryć jego zewnętrzne komponenty, takie jak zapalniki czy przekaźniki.
Więcej: Irak: najkrwawszy weekend od wielu miesięcy
Dodatkową zaletą jest też zdolność do wykrywania pułapek i min nie posiadających żadnych metalowych komponentów. Daje to systemowi firmy Raytheon przewagę nad konkurencyjnymi urządzeniami, które najczęściej wykorzystują penetrujące ziemie radary wysokiej rozdzielczości (georadary). Jak podaje producent system mobilny SOTERIA zapewnia dużą dokładność i niski współczynnik fałszywych alarmów, co wpływa na skuteczność i komfort pracy.
Zabudowana na pojazdach SOTERIA pozwala wykryć i określić zagrożenia ze strony IED z odległości zapewniającej załodze maksimum bezpieczeństwa. Może być stosowana skutecznie podczas konfliktów asymeteycznych, takich jak operacja w Afganistanie. Zarówno w ochronie konwojów, czy patrolach dróg, jak również podczas akcji rozminowania pół minowych.
Więcej: XX MSPO – hity i nowości krajowej zbrojeniówki
SOTERIA jest zaopatrzona w system transmisji danych, umożliwiający współpracę z innymi systemami detekcji, czy też urządzeniami służącymi usuwaniu min i ładunków improwizowanych. Otwiera to szerokie perspektywy zastosowania, na przykład w połączeniu z bezzałogowymi pojazdami saperskimi, czy samobieżnymi systemami rozminowania.
(JS)