W 2014 roku kraje członkowskie OPEC produkowały każdego dnia średnio 30,7 mln baryłek ropy naftowej. Wartym odnotowania jest fakt, że w okresie sprawozdawczym zmniejszyła się ilość surowca eksportowanego do Azji – z ok. 14,2 mln baryłek dziennie do 13,7 mln. W przypadku dostaw do Ameryki Północnej trend spadkowy jest jeszcze bardziej widoczny – różnica w porównaniu z rokiem 2013 wynosi blisko 10%.
Powyższe informacje są o tyle ciekawe, że osłabienie OPEC zbiega się w czasie z umocnieniem pozycji Federacji Rosyjskiej. Pod koniec maja br. stała się ona zarówno największym producentem ropy na świecie, jak i największym dostawcą tego surowca do Chin. W obydwu zestawieniach wyprzedziła Arabię Saudyjską – ważnego członka OPEC.
Przypomnijmy, że Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową została utworzona w roku 1960, aby ułatwić koordynację oraz ujednolicić ,,politykę naftową” państw członkowskich. Obecnie w jej skład wchodzą: Arabia Saudyjska, Irak, Iran, Katar, Kuwejt, Algieria, Angola, Ekwador, Libia, Nigeria, Wenezuela, Zjednoczone Emiraty Arabskie.
(JK)