Reklama
  • WIADOMOŚCI

Ceny ropy stabilne mimo napięć między USA a Iranem

Jak informują maklerzy, ceny ropy znajdują się na stabilnych poziomach.

Autor. Envato

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 62,98 USD, wyżej o 0,14 proc. Brent na ICE na IV jest wyceniana po 67,81 USD za baryłkę, w górę o 0,09 proc.

Względna stabilność

Inwestorzy monitorują ryzyka geopolityczne przed spodziewanym we wtorek wznowieniem rozmów pomiędzy USA a Iranem.

YouTube cover video

Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek, że zmiana reżimu w Iranie byłaby najlepszym rozwiązaniem. Dodał, że Teheran „dużo mówi, lecz nie podejmuje działań”. Zapowiedział też skierowanie na Bliski Wschód kolejnych amerykańskich sił.

Chcą rozmawiać. Ale na razie dużo mówią i nie podejmują działań” - ocenił Donald Trump, gdy zapytano go o to, co Iran może zrobić, by uniknąć ataku.

Pytany o to, czy chciałby zmiany władz w Iranie, odparł: „Wygląda na to, że to by było najlepsze, co mogłoby się zdarzyć”. Nie ujawnił, kogo chciałby widzieć na miejscu obecnego reżimu.

Tymczasem amerykańskie siły zbrojne przygotowują się do możliwości przeprowadzenia długotrwałej, wielotygodniowej operacji przeciwko Iranowi, na wypadek gdyby prezydent USA Donald Trump wydał taki rozkaz - podała agencja Reutera, powołując się na dwóch przedstawicieli amerykańskich władz.

W ramach kampanii amerykańskie wojsko może zaatakować nie tylko infrastrukturę nuklearną Iranu, ale także irańskie obiekty państwowe i bezpieczeństwa – powiedział jeden z urzędników.

Eksperci podkreślają, że ewentualne wszczęcie takiej operacji znacząco zwiększyłoby ryzyko dla sił USA. Odwetowe ataki Iranu pociągnęłyby też za sobą znaczący wzrost ryzyka wybuchu konfliktu regionalnego.

Źródło agencji powiedziało, że USA spodziewają się odwetu Iranu, co mogłoby doprowadzić do rozłożonej w czasie serii wzajemnych ataków.

Chociaż geopolityka zapewnia cenom ropy krótkoterminowe wsparcie, to sytuacja podażowa na rynkach tego surowca prawdopodobnie ponownie się poprawi i będzie motorem napędowym do zmian cen w nadchodzących miesiącach” - powiedział Robert Rennie, szef działu badań nad surowcami i emisją CO2 w Westpac Banking Corp.

Wciąż spodziewamy się, że cena ropy Brent spadnie do 60 USD za baryłkę w miarę zbliżania się do połowy 2026 r., a rosnąca globalna produkcja ropy zacznie wyraźnie wpływać na jej ceny” - dodał.

Od początku tego roku ropa naftowa zyskała ok. 10 proc., ponieważ eskalacja napięć USA-Iran i potencjalne zakłócenia w dostawach ropy z regionu, gdzie wydobywana jest ok. 1/3 światowych dostaw ropy, zepchnęły na dalszy plan obawy inwestorów o rosnącą nadpodaż ropy.

Reklama

Zobacz również

Reklama