Reklama

Portal o energetyce

Solary na wielkiej płycie. W Poznaniu rusza pilotażowy program fotowoltaiczny

Fot. NFOŚiGW
Fot. NFOŚiGW

Dzięki współpracy Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wielkopolska może liczyć na 100 mln złotych m.in. na instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kW montowane na dachach budynków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Dziś w siedzibie NFOŚiGW minister klimatu Michał Kurtyka oraz prezes Funduszu Piotr Woźny wraz z prezeską WFOŚiGW w Poznaniu Jolantą Ratajczak zainicjowali projekt „Słoneczne Dachy”, który zakłada przekierowanie 100 mln złotych na preferencyjne pożyczki dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na instalacje fotowoltaiczne i termomodernizację.

„Chcielibyśmy, aby ta fotowoltaiczna rewolucja była też przeznaczona dla spółdzielni i budynków wielorodzinnych. Dziś mamy okazję na ten temat rozmawiać (…). To dla mnie przyjemność, że możemy uruchomić takie działania, które są korzystne z perspektywy rozwoju technologii, ale też i finansowo” – powiedział minister Kurtyka.

„Chcemy poszerzać ofertę poza domy jednorodzinne, budynki wielorodzinne to kolejny etap tej układanki. Cieszę się, że udało nam się znaleźć wspólny język z WFOŚiGW w Poznaniu. Wysokość programu to 100 mln złotych, 80 mln z NFOŚiGW, 20 mln z WFOŚiGW” – stwierdził prezes NFOŚiGW Piotr Woźny.

Z kolei Jolanta Ratajczak, prezes WFOŚiGW Poznań poinformowała, że od 1 lutego ruszy kampania promocyjna o przedsięwzięciu, a 19 lutego pojawi się ogłoszenie o naborze. Wnioski będzie można składać od 1 marca. „Marzymy o tym, żeby alokacja została wyczerpana. Cieszymy się z tego, że dzięki wspólnemu programowi możemy zwielokrotnić naszą propozycję” – dodała.

Reklama

Komentarze

    Reklama