Reklama

Górnictwo

Sojusznik PiS w PE chce zaostrzenia polityki klimatycznej

  • Fot. Rostec.
    Fot. Rostec.

Trwa walka o ostateczny kształt reformy Europejskiego Systemu Handlu Emisjami, która zdefiniuje przyszłość polskiej gospodarki w kontekście ograniczeń redukcji CO2. Tymczasem przedstawiciel Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), frakcji w PE, do której należy Prawo i Sprawiedliwość, zaprezentował raport, w którym wzywa do zwiększenie redukcji emisji po 2023 r. 

Europoseł Ian Duncan (EKR) opublikował swój raport dotyczący IV etapu Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS). Dokument koncentrował się na przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, ograniczeniu ucieczki emisji dwutlenku węgla i promowaniu innowacyjności.

W kwestii ochrony klimatu, Duncan proponuje zwiększenie rocznej stopy redukcji emisji po roku 2023 oraz upoważnienie państw członkowskich do wycofania zezwoleń w związku ze zmniejszeniem mocy wytwórczej energii elektrycznej.

Raport zakłada też wprowadzenie bardziej skoncentrowanej metody rozdzielania zezwoleń emisyjnych dla przemysłów, w których występuje szczególne ryzyko ,,ucieczki” emisji ze względu na regulacje chroniące środowisko. Aby było to wykonalne, Duncan chce wprowadzić czterostopniową klasyfikację ryzyka takiej ,,ucieczki”.

Żeby zachęcić do innowacji przemysłowych, w tym wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (czyli tzw. Carbon Capture and Storage) w Europie, europoseł proponuje zwiększenie funduszu innowacyjności o 150 mln dodatkowych uprawnień do emisji (o wartości do 3,75 mld euro) oraz rozluźnienie kryteriów dla dostępu do funduszu.

Podczas publikacji raportu, Duncan powiedział: „obecnie, ETS jest jak samochód bez silnika. Musimy upewnić się, że system ten jest w stanie spełniać swoją rolę i prowadzić do redukcji emisji w Europie. Porozumienie Paryskie ustanowiło szereg celów dla nas wszystkich- teraz musimy zadbać, by unijne prawodawstwo się do nich dostosowało. Podjęcie wspólnego wysiłku na rzecz zmian zapewni sprawne i skuteczne działanie ETS jako narzędzia do przeciwdziałania zmianom klimatu przy jednoczesnym wspieraniu zatrudnienia i wzrostu gospodarczego w Europie”.

Zobacz także: Gigantyczne koszty przyjęcia pakietu klimatycznego

Reklama

Komentarze

    Reklama