Reklama

Gaz

Smyrgała: Realizacja Turkish Stream mało prawdopodobna [wideo]

  • Fot. Richard Elzey, licencja: CC BY 2.0, źródło: Wikimedia Commons
    Fot. Richard Elzey, licencja: CC BY 2.0, źródło: Wikimedia Commons

Turkish Stream jest już raczej mało prawdopodobnym projektem skoro Rosjanie budują Nord Stream 2 – twierdzi dr Dominik Smyrgała, wykładowca Collegium Civitas i ekspert Fundacji Fibre, w rozmowie z Energetyka24.com .

-Myślę, że Rosjanom bardziej opłaca się z punktu widzenia ich modelu polityki zagranicznej i energetycznej mieć rurę nad Bałtykiem [Nord Stream 2 – przyp. red.] prosto do Niemiec niż projekt realizowany z Turcją tj. niezwykle mocnym partnerem – twierdzi Smyrgała. Chodzi o gazociąg Turkish Stream, który miałby połączyć Rosję z Turcją oraz Grecją, a tym samym krajami UE.

- W przypadku kooperacji Rosji z Turcją sprawa kontroli przez Gazprom szlaków przesyłowych wyglądałaby dużo gorzej niż teraz – dodaje ekspert podkreślając, że przecież nie o to Kremlowi chodzi. 

- Poza tym Turkish Stream, który miał być opcją dla South Streamu, który nie powstaje, traci sens w kontekście budowy Nord Stream 2 – konkluduje Smyrgała analizując kluczowe projekty gazowe Gazpromu mające doprowadzić do marginalizacji tranzytowej Ukrainy.

Reklama

Komentarze

    Reklama