Reklama

Klimat

Kowalczyk: Program "Czyste Powietrze" cieszy się dużym zainteresowaniem

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Program „Czyste powietrze” dla właścicieli domów jednorodzinnych cieszy się dużym zainteresowaniem – powiedział w czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Grodnie pod Międzyzdrojami. Dodał, że w poszczególnych WFOŚiGW złożono po kilkaset wniosków na dofinansowanie ocieplenia domu czy wymianę pieców.

Głównym tematem czwartkowych obrad podczas konferencji "Rozwój energetyki rozproszonej a ograniczenie smogu na obszarach wiejskich" był rządowy program „Czyste powietrze", szczególnie na terenach wiejskich.

"Nie chcemy nikogo wykluczać, oferujemy ten program dla każdego właściciela domu jednorodzinnego, jeśli potrzebuje takiej pomocy w wymianie pieca, w dociepleniu domu" - powiedział dziennikarzom minister środowiska Henryk Kowalczyk, który otwierał konferencję. Dodał, że program jest "wielkim wyzwaniem organizacyjnym", dlatego jego operatorami są Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska.

Jak zaznaczył min. Kowalczyk, kończy się "faza szkoleniowa" i etap spotkań szkoleniowych dla potencjalnych beneficjentów w gminach. Wnioski na dofinansowanie termomodernizacji, wymianę okien lub starego pieca przyjmowane są od 19 września. Minister środowiska podkreślił, że w poszczególnych WFOŚiGW złożonych zostało już "po kilkaset wniosków".

"Osób zainteresowanych, czyli zalogowanych na portalu beneficjenta - bo w takiej formule to robimy - jest kilkanaście tysięcy, a więc widać, że ten program cieszy się dużym zainteresowaniem" - powiedział min. Kowalczyk. Zaznaczył, że jest to program dziesięcioletni, więc "nie ma takiego ogromnego pośpiechu" w planowaniu inwestycji.

Jak powiedział minister, jest to "dość drogie przedsięwzięcie", ponieważ w budżecie przeznaczonych zostało ponad 100 mld zł - ok. 60 na dotacje i ok. 40 na pożyczki. Podkreślił, że wsparcie w nowej perspektywie unijnej zadeklarowała też Komisja Europejska.

Henryk Kowalczyk zaznaczył, że problem smogu, choć kojarzony z dużymi miastami, równie poważny jest też na wsiach. "Tam jest głównie niska emisja, a więc nie ma dużych ciepłowni czy elektrociepłowni, które ogrzewałyby przy pomocy sieci ciepłowniczej, a więc na wsi właściciel domu jednorodzinnego pali w tym swoim piecu +kopciuchu+ i zatruwa siebie i sąsiadów" - powiedział minister środowiska.

Dodał, że "niezwykle istotne" jest wsparcie także dla obszarów wiejskich. "Program +Czyste powietrze+ jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, a wieś praktycznie składa się z domów jednorodzinnych i tam ta pomoc szczególnie jest kierowana" - zaznaczył min. Kowalczyk.

Ministerstwo zakłada, że w ramach programu termomodernizacji zostanie poddanych ponad 3 mln domów.

Konferencja Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej potrwa do piątku. Omawiany będzie m.in. problem polityki energetycznej na obszarach wiejskich w kontekście poprawy jakości powietrza oraz walki ze smogiem.

ML/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama