Reklama

Langzhgot znajduje się na granicy Czech i Słowacji, natomiast Baumgarten sąsiaduje ze Słowacją i Austrią. Docelowo ilość surowca przesyłanego między tymi punktami, rosnąca stopniowo, mogłaby osiągnąć ponad 26 mld m3 rocznie. Aby osiągnąć ten cel niezbędnym będzie wybudowanie nowej tłoczni PCB Langzhgot, planowo do roku 2018. Takie rozwiązanie przyczyniłoby się do większej integracji słowackiego, czeskiego i austriackiego rynku gazu.

,,Jest to szybki i skuteczny sposób na integrację rynków. To rozwiązanie o wiele bardziej efektywne – finansowo i środowiskowo – aniżeli budowa nowych rurociągów” -  z optymizmem skomentował sprawę prezes Eustream.

Propozycja Słowaków jest odpowiedzią na postulaty podnoszone podczas Forum Organów Regulacji Energetyki, które odbyło się w kwietniu 2015 r w Madrycie. Mogą one wskazywać na to, że UE pogodziła się już z rosyjskimi planami dotyczącymi wstrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę i aktywnie pracuje nad przygotowaniem rozwiązania ograniczającego możliwości Rosjan wynikające z budowy gazociągu ,,Turkish Stream”.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama