Reklama

Ropa

Siedmiokrotny wzrost cen frachtów tankowców do transportu ropy

Fot. Pexels
Fot. Pexels

W marcu stawki frachtu tankowców do transportu ropy z Bliskiego Wschodu do Chin wzrosły o 700%. Bloomberg przypisuje gwałtowny wzrost popytu na statki wybuchowi wojny cenowej między Rosją a Arabią Saudyjską.

Stawki frachtowe dla supertanków dla firm naftowych wzrosły do ​ „astronomicznych kwot” w związku z popytem wywołanym przez działania Arabii Saudyjskiej, pisze Bloomberg.

Według firmy Tankers International, stawka frachtowa supertankera Princess Mary przekroczyła 400 tysięcy dolarów dziennie. Indian Reliance Industries Ltd zarezerwował statek do transportu ropy z Bliskiego Wschodu na zachodnie wybrzeże Indii na początku kwietnia. Odległość do Jamnagar, głównego centrum rafinacji ropy naftowej na tym wybrzeżu, wynosi około 2 tys. km, czyli 4-5 dni podróży.

Ceny wzrosły również na trasach długodystansowych. Według Baltic Exchange (giełda towarowa i frachtowa) w drugim tygodniu marca stopa czarteru tankowców z Bliskiego Wschodu do Chin skoczyła o 700% do 243 tysięcy dolarów dziennie.

Agencja, powołując się na brokerów i uczestników rynku, informuje również, że Saudi National Shipping Co., która jest właścicielem około 40 tankowców, zarezerwowała dodatkowe 30 statków do załadunku pod koniec marca lub na początku kwietnia. 10 marca Bloomberg, powołując się na swoje źródła, napisał, że firma wyczarterowała co najmniej osiem supertankerów o pojemności 2 milionów baryłek.

Saudi Aramco wcześniej zapowiedziało , że zwiększy dostawy w kwietniu do 12,3 miliona, a następnie do 13 milionów baryłek dziennie. Minister energii Rosji Aleksander Nowak stwierdził z kolei, że jego kraj może podnieść produkcję do 11,8 mln baryłek dziennie.

Popyt na tankowce wzrósł w wyniku wzrostu produkcji ropy przez Rosję i Arabię ​​Saudyjską które weszły na ścieżkę wojny cenowej - pisze Bloomberg. Podczas spotkania OPEC+ na początku marca nie doszło do porozumienia ws. skali produkcji wewnątrz grupy. Arabia Saudyjska z miejsca zapowiedziała maksymalny wzrost wydobycia, co spowodowało ogromny spadek cen surowca na światowych giełdach.  

Reklama
Reklama

Komentarze