Shell sprzeda udziały w projekcie LNG? "Transakcja warta miliardy dolarów"

4 czerwca 2020, 17:11
8460261030_a22c6d5e6a_c
Fot. frankieleon / Flickr / ilustracyjne

Shell rozważa sprzedaż swoich udziałów w Queenisland Curtis LNG. Spółka może zarobić na tym 2-3 miliardy dolarów.

Zgodnie z prospektem inwestycyjnym, koncern rozważa sprzedaż 26,25% akcji Queensland Curtis LNG. Proces sprzedażowy prowadzony jest przez renomowaną Rothschild & Co i zakończyć ma się jeszcze w bieżącym roku.

Wszystkie zaangażowane podmioty odmówiły komentarza Reutersowi, ale agencja dotarła do osób zaangażowanych w realizację transakcji. Z rozmów wynika, że sprzedaż udziałów może przynieść brytyjsko-holenderskiej kompanii nawet 2-3 miliardy dolarów.

Zakład Queensland Curtis LNG jest w większości własnością Shell. Spółka przejęła go niejako w pakiecie, w ramach zakupu BG Group w 2016 roku za 53 miliardy dolarów. Mniejszościowe udziały QCLNG należą do China National Offshore Oil Corp oraz Tokyo Gas Co. 

W tym kontekście warto nadmienić, na co uwagę zwraca również Reuters, że w związku z historycznym spadkiem zarówno popytu na ropę, jak i jej cen, Shell zamierza uzupełnić firmową kasę za pomocą małej „wyprzedaży". Spółka chce pozyskać w ten sposóbn około 10 mld dolarów.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Niuniu
piątek, 5 czerwca 2020, 17:13

Musi być kiepsko skoro sprzedają tak lukratywne aktywa. Nie zapominajmy o zamykaniu wydobycia gazu w Holandii czyli rodzimym rynku Shell-a.

TakTylko
czwartek, 4 czerwca 2020, 20:46

Ciekawe, ze sprzedaja udzialy w LNG akurat teraz, kiedy zaczyna przezywac rozkwit... 2-3 miliardy USD piechota nie chodzi, widac bardziej im sie oplacaja inwestycje w australijskie projekty energii odnawialnej. Pamietam, jak 8 lat temu dziwilismy sie, kiedy oglosili, ze beda sie wycofywac ze stacji benzynowych w skandynawii (i jednoczesnie wykupywali stacje Neste w Polsce). Zwolali spotkanie pracownikow i wyjasnili, ze jezeli na jakims rynku nie moga byc #1, to strategia firmy przewiduje opcje wycofania sie.

Tweets Energetyka24