• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Saudowie obniżają płace dla urzędników z powodu niskich cen ropy

  • Ilustracja: SpaceX via YouTube

Rząd Arabii Saudyjskiej zdecydował się obniżyć średnio o 20% pensje pracowników sektora publicznego. Decyzja spowodowana jest spadkiem cen ropy naftowej. Warto zwrócić uwagę, że w Arabii Saudyjskiej aż dwie trzecie wszystkich pracujących osób zatrudnione jest w tym sektorze.

Informacja została przekazana przez agencję Reutersa. "Rząd zdecydował się odwołać pewne bonusy i korzyści finansowe" - przekazano w komunikacje prasowym. Obniżce uległy również pensje najwyższych przedstawicieli administracji. Wynagrodzenia ministrów zostały zmniejszone o 20%, a członków Rady Doradczej o 15%.

Podstawowe wynagrodzenie dla pozostałych osób pracujących w sektorze publicznym zostało zmniejszone o jedną czwartą. Wprowadzono również ograniczenie urlopu do maksymalnie 30 dni. Obniżka płac ominęła pracowników sił zbrojnych, którzy aktualnie wykonują zadania wojskowe przy południowej granicy Arabii Saudyjskiej.

Taka obniżka wynagrodzeń dla pracowników sektora publicznego w Arabii Sudyjskiej ma miejsce po raz pierwszy. Budżet tego kraju za 2015 rok odnotował deficyt w wysokości 100 milionów dolarów. Zmusiło to Rijad do podjęcia działań mających na celu ograniczenie wydatków publicznych.

Zobacz także: Gazprom i Naftogaz spotkają się przed Trybunałem Arbitrażowym

Zobacz także: Gazociąg Polska-Litwa powstanie do końca 2021 r. "Wydłużenie realizacji projektu"

Komentarze