Reklama

Ropa

Saudi Aramco zapowiada zwiększenie wydobycia

Saudi Aramco, naftowy potentat z Arabii Saudyjskiej, poinformował, że w bieżącym roku zamierza znacząco zwiększyć produkcję ropy, aby umocnić swoją pozycję na światowych rynkach. Jest to kolejny symptom, który jasno wskazuje na reorientację polityki surowcowej królestwa, które jeszcze niedawno było jednym z głównych negocjatorów porozumienia w Dosze - mającego na celu czasowe „zamrożenie” poziomu wydobycia.

Amin Nasser, prezes państwowego Saudi Aramco, poinformował, że koncern planuje rozszerzenie swojej obecności poza granicami kraju - nie tylko przez sprzedaż surowca, ale również nowe projekty wydobywcze.

Ponadto, w ciągu najbliższych kilku tygodni, potentat zwiększy znacząco (o 33%) produkcję ropy ze złoża Shaybah - do 1 miliona baryłek dziennie. Według Nassera to  kluczowa inwestycja z punktu widzenia długofalowego rozwoju firmy. 

Ponadto, prezes Saudi Aramco uważa, że ​​światowy popyt na ropę wzrośnie w 2016 roku o 1,2 mln baryłek dziennie.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie PKN ORLEN podpisał umowę z Saudi Aramco na dostawę ropy naftowej. Kontrakt przewiduje zaopatrzenie w surowiec na poziomie około 200 tysięcy ton miesięcznie.

Umowa będzie obowiązywała od 1 maja do 31 grudnia 2016 r. i zakłada opcję automatycznego przedłużenia na kolejne lata. Surowiec będzie trafiał do przerobu w rafineriach w Polsce, Czechach i na Litwie.

Zobacz także: ME monitoruje bezpieczeństwo rynku paliwowego

Zobacz także: Orlen i PERN wzmocnią bezpieczeństwo paliwowe Warszawy

Reklama

Komentarze

    Reklama