Saryusz-Wolski: Ceny gazu powinien kształtować rynek, nie polityka

14 września 2016, 11:53
Fot. Energetyka24

Komisja Spraw Zagranicznych (AFET) Parlamentu Europejskiego poparła przytłaczającą większością głosów opinię posła Jacka Saryusz-Wolskiego do rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu. Przyjęty dokument zakłada m.in. wzmocnienie regionalnych mechanizmów solidarności energetycznej oraz zwiększenie przejrzystości umów gazowych.

„Bez przejrzystości, czyli wykluczenia tajnych umów, trudno jest mówić o budowie jednolitego rynku energii. Musimy mieć pewność, że o cenie gazu decyduje rynek, nie zaś względy polityczne. Tylko wtedy możemy zapewnić równe warunki konkurencji dla wszystkich europejskich firm, w konsekwencji zaś – tanią i stabilną energię dla konsumentów” – powiedział autor opinii, Jacek Saryusz-Wolski. By zapewnić zgodność kontraktów gazowych z przyjętym prawem, opinia wyposaża Komisję Europejską w mechanizmy weryfikacji umów.

Europosłowie podkreślili też, że gaz ma znaczenie geostrategiczne a dywersyfikacja źródeł dostaw jest konieczna w celu wzmocnienia roli Unii Europejskiej w polityce zagranicznej.

„Dopóki jesteśmy podatni na szantaż energetyczny, dopóty nie będziemy  w stanie prowadzić prawdziwie niezależnej polityki zagranicznej” – skomentował Jacek Saryusz-Wolski. – „Przesył gazu opiera się na współpracy dostawców, krajów – odbiorców oraz państw tranzytowych. Dlatego tak ważne jest otwarcie na państwa Wspólnoty Energetycznej, które, po przyjęciu prawa Unii Europejskiej, mogą być objęte mechanizmami solidarnościowymi. Dotyczy to między innymi Ukrainy”- dodał.

W październiku, rozporządzenie o bezpieczeństwie dostaw gazu będzie rozpatrywane przez Komisję Przemysłu, Badań i Energii (ITRE), gdzie rolę sprawozdawcy pełni przewodniczący tej komisji,  poseł Jerzy Buzek.

Zobacz także: Bezpieczeństwo energetyczne Polski, a zagrożenia hybrydowe [RAPORT]

Zobacz także: Energetyczny sojusz Moskwy i Aten. "Gazociąg i dostawy ropy"

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
mefis58
środa, 14 września 2016, 13:02

Budowa kolejnych mechanizmów regulacyjnych ma się nijak do postulowanej hegemonii rynku jako podstawowego regulatora. Jeżeli ceny gazu ma kształtować rynek to nie można jednocześnie rynku tego mordować poprzez sztuczne bariery. Wolskiemu i tym podobnym "liberałom" wydaje się , że w ten sposób "robi dobrze" Europie i własnym krajom. W efekcie skazuje je na zaopatrywanie się u źródeł wskazanych przez komisje i za ceny, które nijak nie będą zbliżone do "rynkowych". Wolski nigdy mentalnie nie wyrósł z socjalizmu !!!

Tweets Energetyka24