Reklama

Portal o energetyce

Saipem wybuduje Turkish Stream?

  • VSS Unity podczepiony do samolotu WhiteKnightTwo VMS Eve. Fot. Virgin Galactic via Facebook.
    VSS Unity podczepiony do samolotu WhiteKnightTwo VMS Eve. Fot. Virgin Galactic via Facebook.

Jeżeli projekt Turkish Stream uzyska wszystkie niezbędne zezwolenia i wejdzie w fazę realizacji, to największe szanse na podpisanie kontraktu w tej materii ma włoski koncern Saipem – podają źródła zbliżone do firmy.

Prawdopodobieństwo takiego manewru jest związane z kilkoma czynnikami. Po pierwsze, włoskie konsorcjum w marcu 2014 nawiązało współpracę ze spółką South Stream Transport (której głównym udziałowcem jest Gazprom), podejmując się dla niej wykonania zlecenia na budowę pierwszej linii gazociągu South Stream. I chociaż w minionym roku prace w tym zakresie zostały zawieszone, to firma wykonała już szereg czynności przygotowawczych. Posiada również niezbędną wiedzę, doświadczenie oraz technologię do prowadzenia tego typu inwestycji.

Po wtóre, podpisanie z Saipem umowy dotyczącej realizacji projektu Turkish Stream mogłoby być potraktowane jako rekompensata za straty wynikające z przerwania budowy Gazociągu Południowego – pozwalając tym samym na uniknięcie możliwych roszczeń za niedokończenie inwestycji.

Warto przypomnieć, że Włosi są również generalnym wykonawcą polskiego terminala LNG w Świnoujściu.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama