Reklama

Elektroenergetyka

Rząd nie zgadza się na podział EDF

Rząd uzasadnia odmowę zgody na podział EDF Polska zagrożeniem bezpieczeństwa energetycznego Polski - poinformował PAP Mariusz Kozłowski z biura prasowego Ministerstwa Energii. 

"Rząd uzasadnia odmowę zagrożeniem bezpieczeństwa energetycznego Polski" - powiedział. 

EDF podał w środowym komunikacie, że ubolewa nad decyzją polskiego rządu o braku zgody na podział EDF Polska, co było częścią procesu dezinwestycji w Polsce. EDF chciało oddzielić aktywa kogeneracyjne EDF Polska od elektrowni węglowej w Rybniku.

Zdaniem EDF decyzja o odmowie podziału uniemożliwia wykonywanie praw spółki jako akcjonariusza, zwłaszcza prawa do zakończenia trwającego procesu sprzedaży aktywów w Polsce na rzecz EPH i IFM. Grupa podała, że bada uzasadnienie decyzji polskiego rządu. 

Pod koniec października grupa EDF poinformowała o wybraniu IFM Investors do wyłącznych negocjacji w sprawie sprzedaży aktywów kogeneracyjnych w Polsce. Równolegle EDF rozpoczął negocjacje na wyłączność z firmą EPH w sprawie sprzedaży Elektrowni Rybnik.

Do sfinalizowania obu procesów sprzedaży w pierwszej połowie przyszłego roku potrzebne są decyzje odpowiednich krajowych i europejskich organów regulacyjnych, w tym zgoda rządu polskiego na podział polskiej spółki EDF. EDF Polska zostało bowiem wpisane wcześniej w tym roku na listę spółek strategicznych. 

Minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił wcześniej, że rząd oczekuje długoterminowego inwestora dla aktywów EDF w Polsce, który zgodzi się na niekoniecznie rentowne, ważne dla bezpieczeństwa energetycznego inwestycje.

Wstępną, niewiążącą ofertę na zakup aktywów EDF w Polsce złożyły w połowie września wspólnie PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika. Oferta wpłynęła poza harmonogramem procesu sprzedaży i nie była brana pod uwagę przez sprzedającego. Dwa tygodnie temu spółki złożyły nową ofertę w związku ze zbliżającym się terminem zakończenia obowiązywania wrześniowej oferty.

Zobacz także: Aresztowania w sprawie korupcji w PGE GiEK S.A.

Zobacz także: Bruksela chce jeszcze mocniej uderzyć w węgiel

PAP - mini 

 

  • EDF
Reklama

Komentarze

    Reklama