Rząd holenderski prowadził z Rosją tajne negocjacje w sprawie Nord Stream 2

23 marca 2021, 11:21
mark rutte pixabay
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

W 2017 r. holenderski rząd wznowił zakulisowe kontakty dyplomatyczne z Rosją. Jak informuje portal FTM urzędnicy wysokiego szczebla kilkukrotnie podróżowali na Kreml, aby omawiać projekt Nord Stream II.

Wyniki dziennikarskiego śledztwa opublikował w poniedziałek niezależny portal „Follow the Money” (podążaj za pieniędzmi).

Po zestrzeleniu w 2014 r. przez prorosyjskich separatystów malezyjskiego samolotu MH17, którym podróżowali w większości Holendrzy, rząd w Hadze zamroził stosunki dyplomatyczne i handlowe z Rosją. Jednak jak wynika z dziennikarskiego śledztwa, zamroził jedynie dla świata zewnętrznego. Za kulisami więzi zostały szybko ponownie zacieśnione. Wg FTM stawką był rosyjski gaz.

Portal FTM informuje, że rząd ukrywał wyjazdy dyplomatyczne do Moskwy przed izbą niższą parlamentu. Spotkania odbywały się za pośrednictwem tzw. Wspólnej Grupy Roboczej ds. Energii. Ze strony holenderskiej uczestniczyli w niej wysocy urzędnicy ministerstwa gospodarki oraz spraw zagranicznych.

„Parlament otrzymał pod koniec grudnia 2019 r. odpowiedź od ministra Stefa Bloka na pytania dotyczące kontaktów bilateralnych z Rosją, nie padło jednak ani jedno słowo o oficjalnej grupie roboczej, która kilka tygodni później miała spotkanie w Moskwie” - pisze Follow the Money.

Reklama
Reklama

FTM wskazuje, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej obawiają się, że Rosja przy budowie gazociągów ominie sieć gazową na Ukrainie i w Polsce, a „kraje te staną się bardziej podatne na rosyjskie kaprysy”. Ponadto kraje obawiają się, że Rosja będzie częściej korzystać z „polityki rurociągów” ze względu na swoją silniejszą pozycję w energetyce i wykorzysta dostawy energii jako broń polityczną.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Pavel1949
środa, 24 marca 2021, 12:31

Może Holandia jest mądrzejsza od Polski?

Xd
wtorek, 23 marca 2021, 16:36

O ile mi wiadomo w tzw cywilizowanych państwach a ponoć polska się fo nich zalicza publicznie o czyjejś winie można mówić po prawomicnym wyroku sądu a tak to mówi się o podejrzanym no chyba że w cywilizowanych państwach rolę sądu obecnie pełnią tzw dziennikarze

Jan z Krakowa
wtorek, 23 marca 2021, 18:09

Nieprawda. Twoje przekonanie o tym, że o czyjejś winie można mówić dopiero po wyroku sądu, a w szczególności, o takiej winie nie może mówić prasa, jest absurdalne. Esencja ustroju totalitarnego (przy założeniu, że tam są sądy, i są one cokolwiek warte).

Kiks
wtorek, 23 marca 2021, 15:36

I właśnie takie wiadomości podważają UE.

HeHe
wtorek, 23 marca 2021, 22:35

Takie wiadomości przede wszystkim pokazują jak bardzo zachodnia Europa potrzebuje rosyjskiego gazu.

HeHe
wtorek, 23 marca 2021, 19:44

Takie wiadomości przede wszystkim pokazują jak bardzo potrzebny zachodniej Europie jest rosyjski gaz czyli także NS2.

Tweets Energetyka24