Reklama

Ropa

Ruszyła pierwsza budowa w ramach projektu EFRA

  • Ilustracja: Airbus/Intelsat
    Ilustracja: Airbus/Intelsat

Spółka Lotos Asfalt podpisała 16 października umowę z firmą Przembud Gdańsk na budowę obiektu elektroenergetycznego Projektu EFRA. Po podpisaniu umowy ekipa wykonawcy rozpoczęła prace na przygotowanym (poprzez wbicie 254 pali) terenie.

„Budowany obiekt służy do dystrybucji energii elektrycznej oraz zasilania w energię elektryczna i sterowania systemami i urządzeniami instalacji procesowych i pomocniczych projektu EFRA” – mówi Izabella Woroniecka-Olejniczak, koordynator programu EFRA, odpowiedzialna za tę budowę.

Obiekt będzie podzielony na 3 odrębne sekcje: stację elektroenergetyczną 110/10 kv - GPZ 4, podstację elektroenergetyczną 10/0,4 kv „S41” oraz sterownię TIR.

Przypomnijmy, że głównym celem projektu EFRA jest lepsze zagospodarowanie ciężkiej pozostałości, czyli tej frakcji ropy naftowej, z której obecnie powstaje ciężki olej opałowy lub asfalty. Nowe instalacje w pełni uzupełniają obecny ciąg technologiczny przerobu ropy naftowej działający w rafinerii w Gdańsku i docelowo umożliwią zastąpienie produkcji niskomarżowych produktów większą ilością paliw silnikowych. Po zrealizowaniu projektu EFRA rafineria Lotosu zwiększy swoją elastyczność w zakresie optymalizowania produkcji, co pozwoli zachować konkurencyjność, również w przypadku negatywnych zmian cen na rynku surowców i produktów naftowych. 

Zobacz także: Orlen przejmuje kolejne stacje paliw w Niemczech

Zobacz także: Załamanie wydobycia ropy naftowej na Morzu Północnym

Reklama

Komentarze

    Reklama