„Budowany obiekt służy do dystrybucji energii elektrycznej oraz zasilania w energię elektryczna i sterowania systemami i urządzeniami instalacji procesowych i pomocniczych projektu EFRA” – mówi Izabella Woroniecka-Olejniczak, koordynator programu EFRA, odpowiedzialna za tę budowę.
Obiekt będzie podzielony na 3 odrębne sekcje: stację elektroenergetyczną 110/10 kv - GPZ 4, podstację elektroenergetyczną 10/0,4 kv „S41” oraz sterownię TIR.
Przypomnijmy, że głównym celem projektu EFRA jest lepsze zagospodarowanie ciężkiej pozostałości, czyli tej frakcji ropy naftowej, z której obecnie powstaje ciężki olej opałowy lub asfalty. Nowe instalacje w pełni uzupełniają obecny ciąg technologiczny przerobu ropy naftowej działający w rafinerii w Gdańsku i docelowo umożliwią zastąpienie produkcji niskomarżowych produktów większą ilością paliw silnikowych. Po zrealizowaniu projektu EFRA rafineria Lotosu zwiększy swoją elastyczność w zakresie optymalizowania produkcji, co pozwoli zachować konkurencyjność, również w przypadku negatywnych zmian cen na rynku surowców i produktów naftowych.
Zobacz także: Orlen przejmuje kolejne stacje paliw w Niemczech
Zobacz także: Załamanie wydobycia ropy naftowej na Morzu Północnym