Reklama

OZE

Ruszył kolejny etap budowy Farmy Wiatrowej Banie

  • Projekt Mars Ice Home. Ilustracja: Clouds Architecture Office, NASA Langley Research Center, Space Exploration Architecture

Ruszył kolejny etap budowy Farmy Wiatrowej Banie, w ramach którego powstanie 28 turbin wraz z niezbędną infrastrukturą.

Pierwsza część inwestycji obejmowała 25 turbin o łącznej mocy 50 MW i została zakończona w grudniu 2015 r. Prace związane z budową infrastruktury na potrzeby FWB realizowało konsorcjum, w skład którego wchodziły spółki: PBDI S.A (odpowiedzialna za kwestie budowlane) oraz Electrum (odpowiadające za elektroenergetykę m.in  wykonanie w formule „pod klucz” stacji 110/33 kV i 220/110 kV wraz z linią 220kV). Podobnie będzie wyglądał podział obowiązków w drugiej fazie projektu.

W tym kontekście warto przypomnieć, że podczas niedawnej wizyty w Siedlcach Krzysztof Tchórzewski określił priorytety kierowanego przez siebie resortu w odniesieniu do Odnawialnych Źródeł Energii: „Chcemy doprowadzić do tego, żeby w Polsce, w miejsce wiatraków, było więcej biogazowni. I to małych biogazowni rolniczych" - deklarował szef resortu. Zwrócił również uwagę, że „W systemie energetycznym Polski jest 65 funkcjonujących biogazowni, w tym tylko kilkanaście tzw. rolniczych (…) W odniesieniu do innych państw europejskich w tej dziedzinie jesteśmy na ostatnim miejscu”.

Zobacz także: Towarowa Giełda Energii uruchomi instrument dedykowany OZE

Zobacz także: Tchórzewski: Górnictwo przestało być problemem ogólnokrajowym

Komentarze