Reklama

Rocznie nad Balaton będzie mogło popłynąć nawet 4,5 mld m3 gazu. W przypadku przesyłu ,,błękitnego paliwa” w odwrotnym kierunku – z Węgier na Słowację – przepustowość rurociągu wyniesie 1,8 mld m3. Połączenie ma długość 113 kilometrów. Rozpoczyna swój bieg we wsi Veľké Zlievce i kończy w Vecsés na przedmieściach Budapesztu. Jego budowa kosztowała ok. 170 mln euro.

Na wiosnę 2014 roku Słowacki premier Robert Fico i jego węgierski odpowiednik Viktor Orban wzięli udział w uroczystej ceremonii symbolicznego otwarcia nowego rurociągu łączącego reprezentowane przez nich państwa. Od tego czasu z powodu rozmaitych problemów po stronie węgierskiej (m.in. technicznych) wielokrotnie przekładano oddanie go do komercyjnego użytku.

Interkonektor ma strategiczne znaczenie dla Słowacji, ponieważ może on zostać włączony do dwóch dużych europejskich projektów – Południowego Korytarza Gazowego oraz Korytarza Północ–Południe (kluczowego dla polskiego gazoportu). W przypadku Węgier korzyścią jest zapewnienie dostępu do zachodnioeuropejskich sieci przesyłowych.

(JK)

Reklama
Reklama

Komentarze