Reklama

Ropa

Rusza połączenie PERN i OLPP

Fot. PERN
Fot. PERN

Strategiczne w segmencie rynku ropy naftowej i paliw spółki PERN i OLPP rozpoczęły proces integracji. Celem połączenia obu podmiotów jest wzmocnienie grupy kapitałowej PERN i zwiększenie jej wartości, a także zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Zarządzający na terenie Polski siecią rurociągów naftowych i paliwowych państwowy PERN posiada 100 proc. udziałów w OLPP, spółce, która posiada koncesję na magazynowanie paliw ciekłych udzieloną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a także koncesję na wytwarzanie paliw ciekłych oraz koncesję na obrót tymi paliwami.

 

"Spółki PERN i OLPP rozpoczęły proces integracji, zmierzający do wzmocnienia wewnętrznego grupy kapitałowej PERN oraz zwiększenia jej wartości dla właściciela - poinformował w środę PERN.

 

Spółka zaznaczyła, że integracja z OLPP "ma na celu uporządkowanie i wzmocnienie struktury logistyki naftowej i paliwowej w Polsce, wzorem zmian dokonanych w ubiegłych latach na rynkach: energii elektrycznej i gazu". "Poprzez połączenie uzupełniających się organizmów PERN i OLPP powstanie podmiot o dużo większym potencjale. Połączona organizacja będzie mogła efektywniej realizować swoje funkcje i rozwijać możliwości na rynku logistyki naftowej i paliwowej" - podkreślił PERN.

 

"Jesteśmy przekonani, że już wkrótce będziemy funkcjonować jako jeden organizm, odpowiadający za bezpieczeństwo energetyczne w obszarze logistyki i magazynowania ropy naftowej i paliw" - oświadczył PERN. W komunikacie PERN nie podano szczegółów, w tym przewidywanego terminu zakończenia integracji z OLPP.

 

Spółka Operator Logistyczny Paliw Płynnych - OLPP powstała w 1997 r. OLPP po wydzieleniu baz paliwowych z ówczesnej Centrali Produktów Naftowych - CPN. Obecnie jest to największy w Polsce podmiot specjalizujący się w magazynowaniu i przeładunku paliw płynnych, posiadający ok. 60 proc. udziału w rynku krajowym tego segmentu. W magazynach o pojemności ok. 1,8 mln metrów sześc. spółka składuje paliwa do bieżącej dystrybucji, w ramach zapasów obowiązkowych, a także magazynuje państwowe rezerwy paliw ciekłych.

 

PERN to państwowy podmiot, który zarządza w Polsce siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc. Spółka tłoczy ropę naftową rurociągiem "Przyjaźń" z Rosji do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także dwóch rafinerii w Niemczech: PCK Schwedt i Mider Spergau. Transportuje też surowiec dostarczany drogą morską do Naftoportu, spółki z grupy PERN.

 

W ostatnim czasie PERN poinformował o kupnie 4,9 proc. akcji PKN Orlen, największej krajowej rafinerii, za ok. 1,5 mld zł. Wiceprezes PERN Rafał Miland podkreślał wtedy, że kupno akcji PKN Orlen przez operatora polskich rurociągów to element nowej strategii, którą przyjęto w 2016 roku. ,,PERN- jako spółka Skarbu Państwa, istotna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski- wpisała się tą decyzją w politykę dotyczącą integracji aktywów sektora paliwowego  i naftowego”- powiedział.

 

We wrześniu 2016 r. PERN ogłosił nową strategię do 2020 r., informując, iż w tym czasie planuje przeznaczyć na inwestycje ok. 500 mln zł. Spółka zapowiedziała wówczas, że efektem podejmowanych strategicznych działań ma być realizacja projektów rozwojowych i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju, a celem finansowym wzrost EBIDTA o 34 proc., z poziomu 511 mln zł do 680 mln zł. Prezes PERN Igor Wasilewski podkreślał jednocześnie, że realizując nową strategię spółka ta, "chce być liderem w Europie Centralnej logistyki surowcowej i paliwowej".

 

Zobacz także: Wiceprezes Orlenu dla Energetyka24: rekordowe wyniki napędzą przyszłość koncernu

 

Jakub Wiech/PAP

 

 

Komentarze