• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Rozstrzygnięto największy na świecie przetarg na elektrownie słoneczne

Fot. Activ Solar / Flickr
Fot. Activ Solar / Flickr

Adani Green Energy Ltd. należące do miliardera Gautama Adaniego wygrało rządowy przetarg o wartości 6 mld dolarów na budowę elektrowni słonecznych o mocy 8 GW. Projekt ma się przyczynić do powstania 400 tys. miejsc pracy - poinformowało we wtorek przedsiębiorstwo w komunikacie.

Przetarg na budowę elektrowni solarnych o mocy 8 GW rozpisało państwowe przedsiębiorstwo Solar Energy Corporation of India (SECI), którym kieruje indyjskie ministerstwo nowych i odnawialnych źródeł energii. Instalacje mają być rozsiane w wielu miejscach Indii. Największa z nich, o mocy 2 GW, będzie jednocześnie jedną z największych tego typu elektrowni na świecie. 

Firma szacuje, że dzięki inwestycji bezpośrednio i w innych sektorach gospodarki powstanie 400 tys. miejsc pracy. 

Jak informuje dziennik "The Economic Times", pierwsze elektrownie o mocy 2 GW wybudowane przez Adani Green Energy Ltd. mają ruszyć w 2022 r. Przez następne trzy lata produkcja energii będzie zwiększana co roku o 2 GW. Kontrakt przewiduje zakończenie prac do 2025 r. 

Według dziennika „The Hindu” koncern Adaniego ma produkować w ciągu 5 lat 25 GW ze źródeł odnawialnych. Inwestycje konglomeratu w tym sektorze wyniosą 15 mld USD. 

Indie są inicjatorem Międzynarodowego Sojuszu Słonecznego (ISA), do którego należą kraje położone między zwrotnikiem Raka i Koziorożca. W 2018 r. na szczycie klimatycznym w Katowicach zostało podpisane porozumienie o współpracy w rozwijaniu energetyki słonecznej między ISA a Unią Europejską. 

W 2015 r. rząd Indii zadeklarował inwestycje w energetykę słoneczną o wartości 100 mld USD i osiągnięcie poziomu 100 GW mocy z tego źródła do 2022 r. Według danych rządowych obecna moc elektrowni słonecznych i paneli montowanych na dachach w tym kraju wynosi ok. 35 GW.

Źródło:
PAP

Komentarze