Rosyjskie media ponownie atakują projekt Baltic Pipe [KOMENTARZ]

12 maja 2020, 13:29
russia-2123697_1280
Fot. Pixabay / ilustracyjne

Rosyjskie media po raz kolejny przypuściły atak informacyjny na gazociąg Baltic Pipe. Oczywiście nieprzypadkowo zbiegło się to w czasie z niedawnym wystąpieniem prezydenta Andrzeja Dudy na temat realizacji inwestycji.

Jeden z rosyjskich serwisów ekonomicznych opublikował na swoich łamach felieton, który mógłby być przedstawiany studentom dziennikarstwa, jako przykład wzorcowej energetyczno - politycznej manipulacji. Jego jedynym celem jest wyrobienie u czytelników fałszywego w swojej istocie przekonania, że działania Polski i krajów regionu na rzecz dywersyfikacji dostaw energii, to nic więcej jak... przejaw rusofobii.

Warto przyjrzeć się kilku tezom podnoszonym przez autora, ponieważ w nieco zmodyfikowanej formie są one suflowane także w krajowych dyskusjach o rynku energii. Niestety również w tych poważnych i niestety często zupełnie na poważnie. Już w 1831 roku Artur Schopenhauer pisał, doradzając jak wygrywać publiczne spory: „Prowadząc kolejne etapy rozumowania ukryć cel, do którego się zdąża, i wyjawić go dopiero na końcu. Jeśli przeciwnik zorientuje się wcześniej jaki jest cel, będzie wiedział jak zakwestionować etapy rozumowania”. Dlatego warto opisywać poszczególne elementy działań komunikacyjnych dotyczących strategicznych projektów – nawet jeśli pozornie wydają się nieskoordynowane. 

Tekst rozpoczyna się od ataku na Andrzeja Dudę, który „najwyraźniej nie jest dobrze zorientowany w ekonomii i nadal zapewnia wszystkich, że ten rurociąg jest potrzebny Europie”.  Niestety autor (autorzy?) zapomina dodać, że decyzją Komisji Europejskiej Baltic Pipe od 2013 roku posiada status “projektu o znaczeniu wspólnotowym”. Oznacza to, że został uznany za inwestycję, która ma na celu nie tylko wzmocnienie europejskiego rynku energii, ale i wpisuje się wprost w założenia polityki energetycznej UE. 

Dalej czytamy, że bezpieczeństwo energetyczne to od dłuższego czasu charakterystyczny temat dla wschodnioeuropejskich polityków, zaś „Polska nawet w trakcie szalejącej pandemii wymyśla nowe alternatywy dla rosyjskiego gazu”. Takie stwierdzenie nazwalibyśmy w języku codziennym przygotowaniem dwóch pieczeni na jednym ogniu. Z jednej strony sugeruje się bowiem nutkę szaleństwa, z drugiej wrzuca „pandemiczny” kamyczek do polskiego ogródka. Okazuje się raptem, że COVID-19 szaleje w Polsce (ponad 16 tys. zakażonych), a nie w Rosji (ponad 200 tys. zakażonych).

Dalsza część tekstu to rytualne już pohukiwania na temat finansowego uzasadnienia realizacji projektów dywersyfikacyjnych. Niestety autor nie kontynuuje wątku, odnosząc się choćby do kosztów ponoszonych z racji zawyżonej ceny gazu, przerw w jego dostawach, czy monopolistycznych praktyk Gazpromu. Nie dowiemy się również nic na temat rentowności innych dużych inwestycji na Bałtyku, jak np. Nord Stream i Nord Stream 2 – ot, choćby w celach porównawczych.

Autor martwi się również, że „(…) z jakiegoś powodu Polska zapomniała, iż Norwegia będzie jedynym dostawcą gazu przez Baltic Pipe, a ostatnio ogłosiła ona spadek produkcji węglowodorów. Kto zatem napełni ten rurociąg?”. Dalsza część akapitu nie zawiera niestety informacji, że na całym świecie obserwowany jest spadek wydobycia surowców energetycznych. Jego przyczyna to oczywiście wspomniana już pandemia oraz rekordowo niskie notowania ropy i gazu, będące następstwem zakończonej niedawno wojny cenowej. Czynniki, krótko mówiąc, natury raczej przejściowej. W tym kontekście warto mieć również na uwadze, że do roku 2022 PGNiG chce wydobywać w Norwegii 2,5 mld m3 „własnego” gazu. Obecnie liczba koncesji na szelfie kontynentalnym, w których udziały posiaa PGNiG Upstream Norway, wynosi 31. Przyznacie Państwo, że to jednak nieco zmienia optykę.

W drugiej połowie felietonu autor zachodzi w głowę: „Z Polską zawsze była ciekawa historia. Ona, podobnie jak Ukraina, uważa, że Rosja jest jej głównym wrogiem”. Niesłychane zaskoczenie, przecież żaden z tych krajów nie ma choćby cienia podstaw, aby obawiać się poczynań swojego większego sąsiada. No, ale bądźmy wyrozumiali - jeśli nazywa się wydarzenia roku 1945 wyzwoleniem Europy Wschodniej, to można również przegapić historię ostatnich choćby stu lat - żeby nie sięgać dalej. 

Zakończenie felietonu to już crème de la crème rosyjskiej propagandy. Powtarzają się w nim zarzuty dotyczące polskiej klasy politycznej, która ma być m.in. przewidywalnie antyrosyjska. Okazuje się również, że „(…) dochodzi do absurdu, ponieważ prasa częściej pisze o działaniach Moskwy, niż sytuacji w samej Polsce”. Natomiast projekt Balti Pipe, to nic więcej, jak kolejny sposób na ponowne zainteresowanie obywateli wrogimi wobec Rosji tematami. "Śmieszno i straszno na tym świecie" - chciałoby się spuentować za Daumierem.

KomentarzeLiczba komentarzy: 37
Piotruś
środa, 13 maja 2020, 17:16

Polacy już od wieków wiedżą jaka jest rosja jest to kraj zbudowany na kłamstwie zbrodni pozbawiony genetycznie zdolności demokratycznej jak i wolności pisze to nie ze zlości bo rosję znam rosyjskie media mówiąc że jest teraz dzień bez podnoszenia rolety możesz byc pewien ze jest noc i taka rada dla rosji jesli chce sie coś sprzedawać robic interesy yrzeba dbac o klijęta ale cóż polska sie uwolni od rosji a za rosje należy sie modlić

Wkurzony
środa, 13 maja 2020, 22:17

Do Piotruś. Kłamiesz. Rosja nigdy na Polskę nie napadła/okupowała. Po 3 rozbiorach tylko Rosja nie zajęła ziem rdzennie polskich zaś w 1939 odebrała to co im ukradliśmy - swoje pradawne ziemie gdzie mówi/pisze się po rusku a religią jest prawosławie. Ziemie Piastów zagarnęły TYLKO Austria i Prusy a Stalin zwrócił nam wbrew woli Zachodu.

Veritas - pierwszy użytkownik tego nicka na forum Defence24 i Space24.
czwartek, 14 maja 2020, 18:59

Tak. Gruzji też nie napadła :) Jak na antarktydę nawieziesz Rosjan, to też będziesz mówił że to pradawe rosyjskie ziemie (lody) i będziesz "przyłączał" niczym Hitler Austrię?

Lech
czwartek, 14 maja 2020, 12:55

Te pradawne ziemie ruskie po pierwsze zamieszkane były przez Polan podbitych przez Jarosława Mądrego i przemocą zruszczonych. Parę wieków później przyszli Mongołowie. Następnie zruszczeni Polanie. Już wtedy nazwani Rusinami aby wyrwać się spod okupacji mongolskiej poprosili naszego króla o opiekę na co ten się zgodził bo dzięki temu zyskał kontrolę nad szlakiem handlowym którym z Azji trafiały do Europy przyprawy. Później był Jagiełło aż wreszcie Unia Lubelska podpisana na prośbę Rusinów i Litwinów bo bali się podboju przez Iwana Groźnego. Tak więc te niby odwiecznego ziemię ruskie były były Ruskie tylko dzięki podbojom. Rusinów z Rosjanami łączy religia i pismo. Podczas chrztu Polski byli już pod władzą rosyjską ale pochodzą od plemion zachodniosłowiańskich tak jak my

Wkurzony
czwartek, 14 maja 2020, 16:11

Do Lech. Kłamiesz.

Lech
piątek, 15 maja 2020, 10:01

Poczytaj sobie kroniki Nestora. Wyraźnie w nich pisze że Polanie z nad Dniepra utrzymywali ożywione relacje z tymi z nad Wisły później nazwanych Lachami. Nie da się też zignorować śladów osadnictwa Polan koło Kijowa. Dokładnie takie same kurachany i budownictwo jak to nad Wisłą. Już jeden powiedział od was że tam jest odwieczna ziemia Ruska gdzie stanęła stopa rosyjskiego żołnierza. Dlatego tak niechętni jesteśmy do wpuszczenia waszych żołnierzy.

Wkurzony
piątek, 15 maja 2020, 18:07

Do Lech. Kłamiesz w żywe oczy czytelniku kronik Nestora. W czasach Nestora Ruś była wielkim cywilizowanym i bardzo bogatym krajem. Gdy na Rusi kwitła ruska kultura i piśmiennictwo w języku staroruskim to pierwsze zdanie napisane w języku polskim powstało 300 lat później. Więc nie opowiadaj bajek, że Rusini mówili po polsku i wielbili Piastów, manipulatorze.

fyvubu
czwartek, 14 maja 2020, 12:09

a Ty co??? skad przybywasz towarzyszu???

czwartek, 14 maja 2020, 15:56

Do fyvubu. Tak jak ty z Ziemi Obiecanej

Slawomir
czwartek, 14 maja 2020, 10:20

Albo niewiedza albo zła wolą. Jak można wypisywać takie głupoty?

Wkurzony
czwartek, 14 maja 2020, 16:10

Do Sławomir. Nie bój się prawdy. Prawda boli ale nie zabija.

Szach mat w jednym ruchu
czwartek, 14 maja 2020, 08:40

Swoje pradawne ziemie,które im ukradliśmy? Stalin zwrócił nam wbrew woli zachodu? rosja nigdy nie napadła/okupowała? Regularnie co jakiś czas zdarza się taki kwiatek. Głupota to komplement w takim przypadku!

Wkurzony
czwartek, 14 maja 2020, 15:58

Do Szach mat. Jeśli nie masz pojęcia jaki obszar Polska zajmowała za Piastów to wystarczy skorzystać z wujka Google i odnaleść mapy z tamtego okresu. Niestety, bez przerwy zdarzają się takie kwiatki gdzie ignorant ignorantem pogania i wzajemnie się podniecają by się dowartościować a wiedzy na lekarstwo. Ale im mniej taki wie tym bardziej jest przekonany o swej wyjątkowości więc pluje na innych usiłując swoje najpodlejsze cechy przypisać innym, głównie wschodnim Słowianom.

Wkurzony
czwartek, 14 maja 2020, 13:57

Do Szach mat. Jeśli nie masz pojęcia jaki obszar Polska zajmowała za Piastów to wystarczy skorzystać z wujka Google i odnaleść mapy z tamtego okresu. Niestety, nie regularnie ale bez przerwy zdarrzają się talkie kwiatki gdzie ignorant ignorantem pogania i wzajemnie się podniecają by się dowartościować a wiedzy na lekarstwo. Ale im mniej taki wie tym bardziej jest przekonany o swej wyjątkowości więc pluje na innych usiłując swoje najpodlejsze cechy przypisać innym, głównie wschodnim Słowianom.

Szach mat w jednym ruchu
czwartek, 14 maja 2020, 16:20

Przecież ty nawet po polsku masz kłopot żeby coś napisać! A co dopiero wiedza i fakty?

mzs
środa, 13 maja 2020, 12:01

Chyba petersburskim propagandzistom nie spodobał się artykuł o trollowaniu. Obrazili się i nie dodają komentarzy. A szkoda bo nie mogłem się doczekać ich sensacyjnych znalezisk i wniosków w stylu, że 'może i jest źle ale eksportujemy dużo broni i pszenicy'.

po trzecie sankcje
wtorek, 12 maja 2020, 18:28

FR próbuje zamaskować skalę niepowodzeń. Powiedzenie prawdy, zabrałoby Rosjanom marzenia o lepszym jutrze. Prawda prędzej lub później dotrze do szerokich mas rosyjskiego społeczeństwa. Zrozumieją działanie sankcji, spadające udziały ich węglowodorów w EŚW, transformację gospodarki w kierunku OZE. Wszystko to sprowadza się do tego, że "lepiej już było, teraz będzie gorzej".

Kiks
wtorek, 12 maja 2020, 17:27

Tak ciemnego kids jak w Rosji to ze świecą szukać, choć patrząc kto rządzi teraz w Polsce i gdyby po niej pojeździć tu i ówdzie to w sumie też jakość naszego społeczeństwa nie napawa optymizmem. Ponownie jednak historia powtarza się. Polska powinna zapytać o zgodę ruskich. I rusofobia? Przypominam, że ten termin to rusycyzm stworzony na potrzebę leczenia ruskich kompleksów. Ruscy lubią jak wszyscy ich "boją się". Mądry by wolał być podziwianym. Tylko właśnie, za co... :D

Wkurzony
czwartek, 14 maja 2020, 01:38

Jeden z polskich serwisów ekonomicznych opublikował na swoich łamach felieton, który mógłby być przedstawiany studentom dziennikarstwa, jako przykład wzorcowej energetyczno - politycznej manipulacji.

Szach mat w jednym ruchu
wtorek, 12 maja 2020, 17:11

Na tym forum przerabiamy to codziennie . Codziennie jesteśmy karmieni takimi głupotami. Niektórzy wyspecjalizowali się w tym temacie wzorcowo. Internet jest pełen Marków i Janków, Heńków i Gieńków, którzy po za imionami nie wiele mają wspólnego z rzeczywistością polską rzeczywistością. Zostawmy te Ratlerki niech szczekają to jedyne co im zostało.

Wkurzony
środa, 13 maja 2020, 22:22

Do Szach mat. Szkoda, że autor nic nie wspomniał o naszych geniuszach którzy awarli b. drogi 24-letni kontrakt na dostawy LNG z USA a tymczasem... Ceny LNG na rynku dostaw natychmiastowych w Azji spadły do 1,90 dol. Oznacza to, że od początku roku cena LNG spadła o około 63,5 proc. Ale jak pluli na Pawlaka, że kupił za drogo gaz z Rosji a sami przepłącają dużo więcej. Ale jak Pan każe tak dumny sługa musi.

Veritas - pierwszy użytkownik tego nicka na forum Defence24 i Space24.
czwartek, 14 maja 2020, 18:56

No popatrz. A ja jako odbiorca paliwa gazowego dostałem w tym roku obniżkę cen gazu. Jak to możliwe, skoro ten z gazpomu taki był tani. O ile akurat się po drodze nie "zawodnił" :)

Szach mat w jednym ruchu
czwartek, 14 maja 2020, 14:45

Naszych? Jakich naszych? Bajtel?

Wkurzony
czwartek, 14 maja 2020, 17:52

Do Szach mat. No tych waszych z Izraela.

Wkurzony
czwartek, 14 maja 2020, 16:07

Do Szach mat. No tych z Izraela. Waszych ziomali

Tweets Energetyka24