Reklama

Portal o energetyce

Rosyjski okręt podwodny w okolicach Nord Stream. Nowe fakty ws. eksplozji gazociągów

Fot. Szwedzka straż przybrzeżna

Jak ustalił niemiecki serwis informacyjny T-online, rosyjskie okręty, w tym jednostki podwodne, miały pływać w okolicach gazociągów Nord Stream na kilka dni przed ich wysadzeniem. Ustalenia te rzucają nowe światło na sprawę.

Internetowy dziennik T-online opublikował na łamach portalu wyniki swojego dziennikarskiego śledztwa. Wynika z nich, że na kilka dni przez eksplozjami obu nitek Nord Stream, po Morzu Bałtyckim w okolicach magistrali miały pływać rosyjskie jednostki wojskowe, wśród których miała znajdować się mała łódź podwodna z chwytakami.

Czytaj też

Według doniesień portalu, który powołuje się na źródła z organów bezpieczeństwa, w nocy 21 września 2022 roku z rosyjskiej bazy morskiej w Kaliningradzie wypłynęły co najmniej trzy okręty. Wśród nich znajdowały się holowniki „SB-123" oraz „Aleksandr Frołow", wyposażone w dźwigi, oraz jednostka „SS-750" z załadowanym okrętem podwodnym. Dodatkowo, że trzy inne jednostki rosyjskiej marynarki wojennej także mogły brać udział w misji, zapewniając tym samym osłonę wojskową.

Rosyjskie ministerstwo obrony tłumaczy, że tego dnia korweta „Soobrazitelny" i fregata „Jarosław Mudry" eskortowały konwój statków w celach szkoleniowych.

Jednakże, jak zauważył niemiecki serwis, 19 września rosyjska Flota Bałtycka rozpoczęła manewry na morzu, które mogły posłużyć jako przykrywka dla prawdziwych celów misji.

Komentarze (1)

  1. boomer

    Zaraz się okaże, że na miejscu znaleziono ruską książeczkę wojskową, którą zgubił na miejscu ruski nurek specjalny.. Fakt jest taki, że faktów nigdy nie poznamy. Nawet w lądowanie na Księżycu wielu nie wierzy, chociaż jest to weryfikowalne. Powszechnie wiarygodnych dowodów na sprawcę wybuchu nigdy nie dostaniemy. Powszechne mogą tu być jedynie emocje.