Reklama

Fundusz Rezerwowy służy do akumulowania dochodów ze sprzedaży ropy i gazu. Jego pierwotnym przeznaczeniem było pokrycie przyszłych deficytów w systemie emerytalnym.

Niskie ceny ropy na światowych rynkach oraz nałożone przez zachodnie kraje sankcje gospodarcze związane z wojną na Ukrainie są głównymi przyczynami problemów finansów publicznych Rosji .

Propozycja założeń budżetowych, która została przedłożona rządowi, zakłada, że cena za baryłkę ropy typu Ural w latach 2017- 19 wyniesie 40 USD. Dodatkowo, aby ratować państwową kasę, zaproponowano zamrożenie wydatków do wysokości 15,8 miliarda rubli rocznie.

Ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne (we wrześniu 2016 roku) oraz wybory prezydenckie w 2018 roku Ministerstwo Finansów zdecydowało się nie dokonywać głębokich cięć w budżecie państwa. Przy obecnym poziomie wydatków jest jasne, że wsparcie finansowe z Funduszu Rezerwowego skończy się już w 2017 roku.

Zdaniem Antona Siłuanowa sytuacja gospodarcza Rosji jest na tyle trudna, że może być konieczna sprzedaż koncernu paliwowego Rosnieft.

Zobacz także: Rewolucja Gazowa na Morzu Śródziemnym dociera do Libanu

Zobacz także: Supertankowiec Atlantas z dostawą dla Lotosu. Pijar czy szerszy trend?

Reklama
Reklama

Komentarze