Reklama

Gaz

Rosyjski gaz trafi do Azji przez Iran

  • Satelita TDRS-M podczas testów wibracyjnych. Fot. Boeing

Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak poinformował podczas konferencji prasowej w Moskwie, że rosyjski gaz może być przesyłany przez terytorium Azerbejdżanu do północnego Iranu i dalej za pomocą transakcji SWAP do Pakistanu i Indii. 

Władze w Teheranie są zainteresowane taką możliwością ponieważ większość irańskich złóż gazowych znajduje się na południu kraju, na północy występuje natomiast największe zapotrzebowanie na ten surowiec w związku z koncentracją przemysłu. Umowa z Rosjanami pozwoliłaby Iranowi wykorzystać błękitne paliwo w regionie Morza Kaspijskiego, rosyjskie zamówienie zostałoby natomiast zrealizowane z irańskiego wydobycia nad Zatoką Perską. SWAP-y mają być również realizowane w segmencie naftowym. Jeszcze przed nałożeniem na Iran zachodnich sankcji z takiej formy sprzedaży swojego surowca na rynki azjatyckie korzystał Kazachstan.

Warto przypomnieć, że zainteresowanie rynkiem indyjskim wykazuje Gazprom, który dostarcza do 3,5 mln ton LNG rocznie hinduskiej spółce Gail. Koncern aktywnie bada możliwość eksportu błękitnego paliwa w kierunku Dekanu np. poprzez planowany gazociąg TAPI (Turkmenistan, Afganistan, Pakistan, Indie). SWAP-y z Iranem mogą być w tym kontekście wygodną opcją rozwijania działalności w Azji.

Zobacz także: Niemcy ponad wszystko! Geneza poparcia Berlina dla Nord Stream 2

Zobacz także: Prezydent Duda w Rumunii: Nord Stream 2 jest inwestycją niepotrzebną i szkodliwą

 

Komentarze