Reklama

Portal o energetyce

Rosyjska penetracja gospodarcza Wietnamu

4 lutego Zarubezhneft oświadczył, że jest zainteresowany współpracą z Rosnieftem w Wietnamie.


Zarubezhneft to państwowa firma zaangażowana w projekty gazowe i naftowe w różnych częściach świata m.in. byłym ZSRS, Algerii, Syrii, Iraku, w Indiach, Jemenie i Wietnamie. Rosyjsko- wietnamski joint venture Vietsovpetro, w którym Zarubezhneft posiada 49% udziałów w 2013 roku planuje wyprodukować 5,4 mln ton ropy.


Połączenie sił z Rosnieftem, który po zakończeniu fuzji z TNK-BP będzie posiadał w Wietnamie depozyty dające 4,4 mld m3 gazu rocznie, jest logiczne. Władze rosyjskie od dłuższego czasu konsolidują swoje spółki za granicą wokół firmy zarządzanej przez Igora Sieczina, proces ten w tym miesiącu był doskonale widoczny w Wenezueli, gdzie Rosnieft uzyskał kontrolę nad konsorcjum rosyjskich firm uczestniczących w projekcie Hunin-6 (Łukoil, Gazpromnieft, Surgutnietiegaz i TNK-BP), a w następstwie tego został również jego operatorem.


Aktywność rosyjskich firm w Wietnamie ułatwiają aspiracje tego kraju. Hanoi zamierza w najbliższych latach wstąpić do Unii Celnej Rosji, Kazachstanu i Białorusi, która ma stanowić fundament projektowanej przez Władimira Putina Unii Eurazjatyckiej.


(PAM)

Reklama

Komentarze

    Reklama