Reklama

Atom

Rosyjska energia z atomu popłynie do Europy?

Rosenergoatom - spółka córka rosyjskiego koncernu Rosatom prowadzi negocjacje w celu znalezienia rynków zbytu dla energii elektrycznej produkowanej w nowej elektrowni atomowej, która ma powstać w obwodzie kaliningradzkim. Informacja ta znalazła się w sprawozdaniu spółki za rok 2015.

Realizując swoją strategię ekspansji na europejskie rynki Rosatom podpisał w zeszłym roku szereg porozumień i umów dotyczących sprzedaży energii elektrycznej z jej europejskimi odbiorcami. Ma to zagwarantować mu rynki zbytu, po tym jak nowa elektrownia zostanie wybudowana.

Wcześniej Rosatom informował, że prace nad budową elektrowni jądrowej w regionie bałtyckim zostaną wznowione, kiedy spółce uda się znaleźć odbiorców energii i podpisze ona stosowne umowy. Przy realizacji tej inwestycji Rosjanie przewidują udział prywatnych inwestorów, co przy budowanych w tym kraju elektrowniach atomowych do tej pory nie miało miejsca.

Bałtycka elektrownia atomowa ma powstać w regionie Niemen obwodu kaliningradzkiego, w odległości 120 km od Kaliningradu i 60 km od brzegu Mierzei Kurońskiej. Kompleks ma składać się z dwóch bloków energetycznych, o mocy 1170 MW każdy.

Zobacz także: Państwo chce większej kontroli nad zapasami ropy i gazu

Zobacz także: Energa traci na tzw. ustawie wiatrakowej

Reklama

Komentarze

    Reklama