Portal o energetyce
Rosyjska ekspansja naftowa w Azji. Po Chinach czas na Indie?
Rosnieft próbuje dywersyfikować rynki docelowe dla swoich produktów w regionie Pacyfiku co ma związek z dominującym znaczeniem Chin w portfolio spółki. To dlatego bardzo możliwe jest poważniejsze zaangażowanie Rosjan w Indiach.
Na początku marca br. Tass informowała, że Rosnieft planuje w połowie 2015 r. podpisać z indyjską spółką Essar umowę na dostawy 100 mln ton ropy w ciągu 10 lat. W 2015 r. do Indii miałaby dotrzeć pierwsza partia surowca o wolumenie około 5 mln ton. Jak informuje Economic Times obecne rozmowy na linii Rosnieft – Essar wykroczyły daleko poza kwestię dostaw ropy i dotyczą również ewentualnego przejęcia przez stronę rosyjską 49% akcji indyjskiej spółki. Spotkanie robocze w tej sprawie ma mieć miejsce na początku kwietnia w Londynie.
Rosja od dłuższego czasu dywersyfikuje szlaki dostaw węglowodorów przymierzając się do szerszej ekspansji w Azji. Rosnieft pełni w tej strategii kluczową rolę wykorzystując do swoich planów nieustannie rozbudowywany ropociąg Syberia Wschodnia – Ocean Spokojny i terminal naftowy w Koźmino. Koncern jest także zaangażowany w budowę olbrzymiego kompleksu petrochemicznego w Nachodce (Daleki Wschód FR), który ma produkować paliwo na eksport. Spółka stara się dywersyfikować rynki docelowe w regionie Pacyfiku co ma związek z dominującym znaczeniem Chin w jej portfolio. Zapewne z tego powodu trwają rozmowy w sprawie zwiększenia obecności Rosnieftu w Indiach, do których jeszcze w okresie poprzedzającym konflikt ukraiński Moskwa planowała poprowadzić ropociąg przez kraje Azji Środkowej.